W poniedziałek rano na przedmieściach Sztokholmu doszło do dwóch eksplozji. Media podają, że wybuchy mają związek z trwającą w Sztokholmie i Uppsali wojną gangów.

Do eksplozji doszło w poniedziałek rano w dzielnicy willowej w Haesselby oraz Fullersta. “W wyniku eksplozji dom w Haesselby został całkowicie zniszczony, pozostały po nim jedynie gruzy. Ogień zajął dachy sąsiednich budynków” – przekazał Daniel Wikdahl ze sztokholmskiej policji, cytowany przez Dziennik Gazetę Prawną.

Budynek mieszkalny w Fullersta w gminie Huddinge ucierpiał w mniejszym stopniu. “Drzwi wejściowe, dach oraz okna zostały uszkodzone” – podała policja. Miejscowa policja poinformowała, że kilka minut po zdarzeniu zatrzymała kilku podejrzanych – podaje portal Goteborgs Posten. Podczas wybuchu w budynku miało znajdować się kilka osób.

Nie ma informacji o ofiarach.

Telewizja SVT podkreśla, że detonacje mają związek z trwającą od kilku miesięcy w Sztokholmie oraz Uppsali wojną gangów narkotykowych.

Jak czytamy, w tym roku w Szwecji doszło już do 134 wybuchów. W ubiegłym tygodniu przypadkowa osoba zginęła w wyniku eksplozji domu jednorodzinnego pod Uppsalą.

We wrześniu w wyniku strzelanin oraz wybuchów zginęło w Szwecji łącznie 12 osób.

Zdarzenia mają związek z konfliktem wokół gangu narkotykowego Foxtrot. Bossem grupy jest poszukiwany listem gończym Rawa Majid, pseudonim Lis Kurdyjski. Mężczyzna uciekł do Turcji i stamtąd zarządza gangiem. Majid jest w konflikcie z Mikaelem Tenezosem “Grekiem”, ale ma też wrogów we własnym gangu.

Przeczytaj: Norwegia nie chce powtarzać błędów szwedzkiej polityki masowej imigracji – mówi wysoki rangą norweski policjant

Zobacz: Premier Szwecji przyznała, że integracja migrantów nie powiodła się

Policja posiada listę 150 mieszkających w Sztokholmie lub okolicach osób, na których mogą zostać wykonane wyroki. Przyznaje jednak, że nie jest w stanie zapewnić im całodobowej ochrony.

Premier Szwecji Ulf Kristersson zapowiedział w czwartek wsparcie policji przez wojsko. Z kolei w niedzielę weszły w życie przepisy, które pozwalają policji na stosowanie podsłuchów prewencyjnych.

W lipcu br. szwedzki premier Ulf Kristersson wezwał do radykalnej zmiany w polityce migracyjnej kraju, twierdząc, że obcokrajowcom zbyt łatwo jest uzyskać szwedzkie obywatelstwo. Uważa, że wielu nowo przybyłych do kraju nie rozumie języka szwedzkiego ani obowiązujących w nim praw. „Powiem jasno: masowa imigracja i słaba integracja po prostu nie działają. Dlatego zmieniamy teraz szwedzką politykę migracyjną i czynimy ją najostrzejszą w UE” – napisał Kristersson.

Czytaj także: Szwecja zbiera żniwo polityki pobłażania imigrantom

gp.se / gazetaprawna.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply