Wraz z osłabnięciem w Europie pandemii koronawirusa znów wzmaga się napór nielegalnych migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu. Do wyspy Lampedusa na Morzu Śródziemnym docierają kolejne łodzie z Libii.

„Nasila się kryzys migracyjny na Lampeduzie” – poinformował w poniedziałek portal Interia. Jak twierdzi u brzegów należącej do Włoch wyspy pojawiają się kolejne łodzie wypełnione mieszkańcami Afryki. W ostatnich godzinach na wyspie miało wysiąść 20 obywateli Tunezji. Tylko w ciągu soboty i niedzieli w ośrodku rejestracji przybywających migrantów zarejestrowano ich około 900.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Mieszkańcy wyspy są coraz bardziej zaniepokojeni sytuacją. Jak opisuje Interia po pojawieniu się w nocy 44 migrantów z Maroka i Bangladeszu grupa miejscowych Włochów próbowała blokować portowe molo i nie dopuścić do zejścia nielegalnych przybyszów na ląd. Interweniowała policja. Protestujący żądali wywiezienia nowych imigrantów w inne miejsce w związku z przepełnieniem miejscowych ośrodków.

Portal informuje również o incydencie na znacznie większej włoskiej wyspie – Sycylii. Z ośrodka niedaleko Caltanissetty zbiegło 184 nielegalnych migrantów, którzy mieli przechodzić w nim kwarantannę w związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania koronawirusa SARS CoV-2. Jak do tej pory udało się złapać 118 z nich. Roberto Gambino, burmistrz Caltanissetty chce wysłać list do władz centralnych z prośbą o urządzenie miejsca kwarantanny gdzie indziej.

„Domagam się szacunku dla Sycylii. Nie może być traktowana jak kolonia” – powiedział z kolei gubernator Sycylii Nello Musumeci. Jak stwierdził na wyspie tej doszło już do ucieczek z kilku zlokalizowanych tam ośrodków dla migrantów. Według znanego z bardziej restrykcyjnej polityki wobec imigracji było ministra spraw wewnętrznych Matteo Salviniego „Trzykrotnie wzrosła liczba przybyłych migrantów w porównaniu z zeszłym rokiem”.

Rząd Włoch chciałby prowadzić kwarantannę nowo-przybywających migrantów na specjalnym statku jednak MSW już drugi raz rozpisało przetarg na jednostkę, która miałaby być wykorzystywana w tym celu. W czasie poprzedniego nie wpłynęła ani jedna oferta.

Czytaj także: Polska na czele w UE pod względem wydawania imigrantom zezwoleń na pobyt za 2018 r.

interia.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz