Słowacki sąd poważnie podszedł do argumentów obrońców Magdaleny K. odnośnie łamania praworządności w Polsce i wszczął procedurę udzielenia jej azylu politycznego.

Polska prokuratura zarzuca 32-letniej Magdalenie K., że kierowała gangiem złożonym z pseudokibiców Cracovii zajmującym się m.in. handlem narkotykami na wielką skalę. Grupa miała sprowadzić do Polski 5,5 tony marihuany i 120 kilogramów kokainy o łącznej wartości ponad 100 mln złotych. Kobieta miała też utrudniać postępowanie karne, składać fałszywe zeznania i namawiać do ich składania inne osoby. Magdalena K. została ujęta pod koniec lutego br. na Słowacji po półtorarocznym ukrywaniu się przed śledczymi i w areszcie czekała na ekstradycję do Polski.

Jak podaje TVN24, Magdalena K. oraz jej obrońcy obrali taktykę przekonywania słowackiego sądu o “łamaniu praworządności w Polsce” – zasypywali sąd opisami domniemanych nieprawidłowości, m.in. przy wyborze Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego. Wskazywali też na brutalność policji, przywołując m.in. fakt zastrzelenia przez policję brata konkubenta Magdaleny K. (również członka gangu) podczas próby jego zatrzymania. Zwracali uwagę sądu na stosowanie w Polsce tzw. aresztów wydobywczych. Ich zdaniem podnoszone problemy z praworządnością uniemożliwiają kobiecie sprawiedliwy proces w Polsce.

We wtorek sąd w Bańskiej Bystrzycy po kilkuminutowym posiedzeniu nie zgodził się na ekstradycję Magdaleny K. do Polski i przychylił się do jej wniosku o wszczęcie procedury przyznania azylu politycznego. Jak podaje TVN24, jego rozpatrywanie może potrwać kilka tygodni. W tym czasie kobieta pozostanie w areszcie.

Przypomnijmy, że w marcu 2018 roku irlandzki sąd rozpatrujący sprawę o ekstradycję do Polski Artura C. zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o opinię, czy nie grozi mu w Polsce nieuczciwy proces. Wskazywał przy tym na wszczęcie przez KE procedury przeciwko Polsce związanej z artykułem 7 traktatu o UE. W odpowiedzi TSUE stwierdził, że sądy w Europie orzekające w sprawach o wykonanie Europejskiego Nakazu Aresztowania, powinny dokonywać oceny ryzyka, czy prawo do rzetelnego procesu sądowego osoby wydawanej nie będzie zagrożone. W przypadku stwierdzenia takiego zagrożenia ze względu na nieprawidłowości w systemie sądowniczym danego kraju sąd powinien wstrzymać się z ekstradycją takiej osoby. TS UE uznał przy tym wniosek KE przeciw Polsce za istotną przesłankę dla sądów w sprawach o wykonanie ENA.

Kresy.pl / tvn24.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply