Perspektywa pokojowego zjednoczenia z Tajwanem jest coraz bardziej „erodowana” przez tajwańskich separatystów i siły zewnętrzne, powiedział w niedzielę chiński minister obrony Dong Jun, wywołując gniewną reakcję władz w Tajpej.

Jak przekazała agencja prasowa Reiters, w przemówieniu na konferencji Shangri-La Dialogue w Singapurze Dong powiedział, że Tajwan jest „jądrem kluczowych problemów” Chin, jednak rządząca na Tajwanie Demokratyczna Partia Postępu stopniowo dąży do separatyzmu i pragnie wymazać chińską tożsamość.

„Ci separatyści wygłosili ostatnio fanatyczne oświadczenia, które pokazują ich zdradę narodu chińskiego i swoich przodków. Zostaną przybici do filaru wstydu w historii” – powiedział.

Po przemówieniu delegaci zadali Dongowi kilka pytań, lecz w dalszym ciągu skupiał się na Tajwanie i moderator musiał go namawiać, aby zajął się innymi kwestiami.

Oskarżył zagraniczne mocarstwa o ingerencję w „sprawy wewnętrzne” i „ośmielanie tajwańskich separatystów”.

Dong dodał, że chociaż Chiny zobowiązały się do pokojowego zjednoczenia z Tajwanem, Armia Ludowo-Wyzwoleńcza „pozostanie silną siłą na rzecz utrzymania zjednoczenia narodowego”.

„Podejmiemy zdecydowane działania, aby ograniczyć niepodległość Tajwanu i dopilnujemy, aby taki spisek nigdy się nie powiódł” – powiedział. „Jesteśmy bardzo pewni, że jesteśmy w stanie powstrzymać Tajwan od niepodległości”.

Zobacz też: The Economist: Chiny wypierają Rosję z afrykańskiego rynku broni

Biuro prezydenta Tajwanu stwierdziło, że Chiny błędnie przedstawiły stanowisko tajwańskiego rządu na forum, na które Tajwan nie mógł wysłać swoich przedstawicieli.

„Chinom brakuje pewności siebie, aby nawiązać dialog z rządem Tajwanu, a ich irracjonalne uwagi nie mogą zyskać międzynarodowego uznania” – stwierdziło biuro w oświadczeniu.

Zobacz też: Zełenski nazwał Chiny “narzędziem w ręku Putina”

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply