Ukraińcy prawdopodobnie już ostrzelali rosyjski Biełgorod amerykańskimi pociskami GMLRS. Ma to związek z zezwoleniem Waszyngtonu na użycie amerykańskiej broni do ataków na terytorium Rosji.

W tym tygodniu USA poinformowały o wydaniu zgody Ukraińcom na atakowanie celów na terytorium Rosji z użyciem amerykańskiej broni. Teren ataków ograniczono do rejonów blisko frontu charkowskiego. Wcześniej USA zabraniały użycia amerykańskiej broni do ataków na całym terytorium Rosji. Opublikowane w sieci materiały wskazują, że tuż po uzyskaniu zgody Waszyngtonu Ukraińcy ostrzelali rejon rosyjskiego miasta Biełgorod dostarczoną przez USA bronią.

Zamieszczone w sieci materiały pokazują fragmenty pocisków, które miały spaść na miasto po ukraińskim ostrzale, które zidentyfikowano jako pozostałości pocisku GMLRS.

“Fragmenty rakiet systemu GMLRS (Guded-Multiple Launch Rocket System) wystrzelonych z M142 HIMARS odkryto dziś rano w kilku lokalizacjach w regionie Biełgorodu w zachodniej Rosji (…) wydaje się, że z obwodu charkowskiego wystrzelono co najmniej 8 rakiet” – wskazał w sobotę na platformie X profil OSINTdefender. Na sprawę zwróciła też uwagę ukraińska agencja prasowa UNIAN.

W tym tygodniu USA poinformowały o wydaniu zgody Ukraińcom na atakowanie celów na terytorium Rosji z użyciem amerykańskiej broni. Także niemiecki rząd zezwolił Ukrainie na użycie broni dostarczonej przez Niemcy przeciwko celom wojskowym w Rosji.

Przypomnijmy, szef polskiego MSZ, zapytany o możliwość użycia przez Ukrainę broni dostarczanej z Polski do atakowania celów w Rosji, odpowiedział: “Co do użycia broni, którą dostarczamy na Ukrainę, to nie są mi znane żadne ograniczenia na dostawy polskiej broni”.

Czytaj: Minister obrony Szwecji: nasza broń może być wykorzystywana przez Ukrainę przeciwko celom w Rosji

unian.ua / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Roman1
    Roman1 :

    Większość “polskich” mediów nie chce zauważyć, iż ostrzeliwanie przez Ukraińców Biełgorodu było jedną z głównych przyczyn zaatakowania prze Rosjan Charkowa. Były prezydent Zełenski zrobi wszystko, by zadowolić swoich zachodnich mocodawców, więc wzmoże bombardowanie miasta, które nie jest żadnym celem wojskowym.