Dynamo Kijów będzie bazować na stadionie Hamburger SV podczas nadchodzącej kampanii Ligi Europy, nie podoba się to niemieckim kibicom. (more…)

„Od strony czysto ekonomicznej przedsiębiorców nie stać obecnie na wprowadzenie 4-dniowego tygodnia pracy, ponieważ koszty pracy są już bardzo wysokie. Ledwo co poradziliśmy sobie z inflacją, którą powodowały między innymi szybko rosnące koszty pracy. A skrócenie czasu pracy spowodowałoby lawinowy wzrost jej kosztów” – uważa ekonomista dr Mariusz Sokołek z Katedry Finansów i Rachunkowości KUL w rozmowie z KAI.

Zdaniem dr. Mariusza Sokołka na skrócenie czasu pracy stać obecnie jedynie międzynarodowe korporacje. – „Czterodniowy tydzień pracy nazwałbym bardziej modą, takim magnesem przeciągającym pracowników do firmy. Natomiast mniejszych przedsiębiorstw, które walczą o przetrwanie, nie stać na taki »luksus«” – nie kryje ekspert KUL, dodając, że mniej bolesne dla pracodawców byłoby skrócenie dnia pracy, z 8 godzin do 7 godzin. – „Ale wszelkie zmiany należy wprowadzać łagodnie i stopniowo, aby pracodawcy mieli możliwość skonstruowania nowego harmonogramu pracy” – zauważa ekonomista.

Dalej ekonomista powiedział, że wbrew zapewnieniom niektórych polityków, skrócenie tygodnia lub dnia pracy, nie zawsze przełożyłoby się na większą wydajność.

Według informacji, na które powołuje się Financial Times, Rosja potajemnie nabywała w Indiach elektroniczne towary o zastosowaniach cywilnych i wojskowych. (more…)

Z najnowszego badania przeprowadzonego przez CBOS wynika, że sierpień był drugim z rzędu miesiącem, w którym odsetek przeciwników rządu Donalda Tuska przewyższał liczbę jego zwolenników. Wyniki pokazują wyraźny spadek poparcia dla obecnego gabinetu.

Z sondażu wynika, że obecnie 32 proc. badanych identyfikuje się jako zwolennicy rządu (spadek o 1 punkt procentowy w porównaniu do poprzedniego miesiąca), natomiast aż 40 proc. osób określa się jako jego przeciwnicy (bez zmian względem lipca). W czerwcu poparcie dla rządu i jego przeciwników wynosiło po 36 proc., co wskazuje na wyraźną tendencję spadkową w poparciu.

Co więcej, odsetek osób obojętnych wobec rządu wzrósł do 25 proc. (wzrost o 1 punkt proc. w ciągu miesiąca), a 3 proc. badanych nie potrafiło jednoznacznie określić swojego stosunku do działań gabinetu.

 W ostatnich operacjach ukraińskich sił zbrojnych w rosyjskim regionie Kurska, wykorzystano m.in. czołgi PT-91 Twardy – polską modernizację czołgu T-72, które zostały dostarczone Ukrainie na początku 2023 roku.

Polska nie nałożyła żadnych ograniczeń na sposób użycia tych czołgów, nawet na terenie Rosji. Polski rząd przyjął zasadę, że po przekazaniu sprzętu Ukrainie, Polska nie rości sobie praw do kontroli nad jego wykorzystaniem. Tym samym Ukraina ma pełną swobodę w decyzjach dotyczących użycia czołgów, zarówno na własnym terytorium, jak i poza nim.

Choć dokładna liczba czołgów PT-91 Twardy używanych przez Ukrainę w regionie Kurska nie została ujawniona, według doniesień medialnych Ukraina mogła otrzymać ogółem od Polski nawet kilkadziesiąt tych pojazdów, a także około 250 czołgów T-72M1. Mimo to, jak podkreśla portal defence-ua.com, zaangażowanie polskiego sprzętu w te operacje ma większe znaczenie polityczne niż taktyczne.

Program pozyskania dla Polski lekkich samolotów szkolno-bojowych FA-50 w wersji PL może czekać poważna redefinicja aż do zarzucenia zakupu – twierdzi analityk Jarosław Wolski.

Przypomnijmy, że w Kielcach trwa Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego (MSPO) 2024, na którym m.in. polska WB GROUP zaprezentowała dron uderzeniowego Warmate 50 o zasięgu ponad 1000 km.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 50 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
6%