Premier Mateusz Morawiecki pozytywnie ocenia pomysł przeniesienia kontroli ukraińskich produktów rolnych z granicy polsko-ukraińskiej do portów Morza Bałtyckiego – oświadczył w piątek prezydent Litwy Gitanas Nausėda.

W czwartek szef polskiego rządu spotkał się w Suwałkach z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą. Litewski prezydent przekazał, że Morawiecki pozytywnie ocenia pomysł przeniesienia kontroli ukraińskiego zboża z granicy polsko-ukraińskiej do portów Morza Bałtyckiego. “Reakcja polskiego premiera była bardzo pozytywna” – oświadczył, cytowany przez portal lrt.lt.

“To napawało optymizmem i myślę, że teraz nasze ministerstwa muszą ściśle współpracować z polskimi władzami, aby kontynuować działania w tej kwestii i starać się jak najszybciej wprowadzić zmiany” – dodał.

Jego zdaniem, należy zrobić wszystko, “aby alternatywne dostawy zboża przez terytorium Polski do portów bałtyckich były jak najbardziej skoordynowane i sprawne”.

Zobacz także: PiS nadal nie ujawnia listy firm, które sprowadzały ukraińskie zboże

Słowa litewskiego prezydenta wywołały falę komentarzy w sieci. “Premier Morawiecki pozytywnie ocenia pomysł przeniesienia kontroli ukraińskich prod. rolnych z granicy do portów Morza Bałtyckiego. Z tego co wiem, eksporterów nie zaproszono do konsultacji, a to oni będą za to odpowiedzialni” –  zwracał uwagę Mirosław Marciniak, niezależny analityk rynku zbóż z Info Grain.

“Generalnie ma być tranzyt przez nasze porty, ale na jakich zasadach? Co z eksportem polskich zbóż?” – dodał, odpowiadając na pytanie jednego z użytkowników Twittera, “co to oznacza w praktyce?”.

“Nasze porty i kolej z gumy nie są. Więc więcej przeładunków ukraińskich zbóż przez polskie port = mniej eksportu polskiego ziarna” – podkreślił.

Czytaj: Ardanowski: Rosyjskie zboże cały czas wjeżdża do Polski. Rząd nie wprowadził embargo

W mediach społecznościowych pojawiły się też obawy, że ukraińskie zboże po drodze będzie “znikać”.

Przeczytaj: „Czekamy na żniwa i to dopiero będzie dramat”. Ukraińskie zboże nadal trafia do Polski

Zobacz także: PiS nadal nie ujawnia listy firm, które sprowadzały ukraińskie zboże

lrt.lt / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply