Na niedawnej Radzie Europejskiej rząd Portugalii poparł argumenty Polski i Węgier, aby nie wiązać budżetu UE z mechanizmem warunkowości – napisał w niedziele portugalski dziennik „Publico”. Medium powołuje się m.in. na rozmowę telefoniczną z byłym szefem MSZ Polski Witoldem Waszczykowskim.

Zdaniem gazety, mimo że dyplomaci z portugalskiego MSZ nie chcą potwierdzić tej informacji, to m.in. polskie źródła wskazują, że portugalski rząd sprzeciwił się powiązaniu wypłat z budżetu UE z „praworządnością”. „Publico” powołuje się między innymi na rozmowę z Witoldem Waszczykowskim. „Portugalia grała po naszej stronie (…) w tej wojnie ideologicznej” – medium cytuje wypowiedź polityka.

„Były polski minister potwierdził, że stanowisko Portugalii za zamkniętymi drzwiami Rady Europejskiej w sprawie mechanizmu praworządności było krytyczne. W niemieckich dokumentach Portugalia również opisywana jest jako bardzo krytyczna wobec propozycji, która skłoniła Węgry i Polskę do zawetowania unijnego budżetu” – napisał portugalski dziennik.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Radio Observador wskazuje z kolei, że choć MSZ Portugalii oficjalnie twierdzi, że opowiada się za przestrzeganiem „praworządności” w UE, to premier Costa zabiegał od kilku miesięcy, aby ewentualna warunkowość nie opóźniała wypłat z budżetu – informuje Polska Agencja Prasowa (PAP).

Radio przypomina, że lewicowy premier Portugalii  udał się w lipcu do Budapesztu na spotkanie z przywódcą Węgier Viktorem Orbanem.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W ostatnim okresie eurokraci, Parlament Europejski i Niemcy chcą wprowadzenia wraz z budżetem UE na lata 2021-2027 mechanizmu wiążącego wypłaty z niego z oceną prawa stanowionego w państwach członkowskich w aspekcie sądownictwa. Polska i Węgry zablokowały prace nad budżetem domagając się rezygnacji z tego mechanizmu.

Zobacz także: Soros wzywa do ominięcia polsko-węgierskiego weta ws. budżetu UE

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Premierzy obu krajów, Mateusz Morawiecki i Viktor Orban, podpisali w czwartek deklarację. Podkreślili w niej, że wspólnym celem obu rządów jest „przeciwdziałanie powstaniu mechanizmu, który nie tylko nie wzmocni, ale wręcz podważy zasadę praworządności w Unii poprzez zdegradowanie jej do roli narzędzia politycznego”.

Zobacz także: Orban o wecie ws. unijnego budżetu: „Nie chcę iść na kompromis… chodzi o znalezienie rozwiązania”

publico.pt / pap / Kresy.pl

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz