Amerykański miliarder George Soros uważa, że Unia Europejska nie powinna iść na kompromis z Polską i Węgrami w sprawie mechanizmu uzależniającego unijne wypłaty od “przestrzegania praworządności”. Jego zdaniem polsko-węgierskie weto można obejść i pozbawić oba kraje pieniędzy.

W artykule opublikowanym w czwartek na stronie internetowej Project Syndicate Soros napisał, że Viktor Orbán i “w mniejszym stopniu” Jarosław Kaczyński sprzeciwiają się mechanizmowi praworządności, ponieważ “w rażący sposób naruszają praworządność i nie chcą ponosić [tego] konsekwencji”.

“Dla nich rządy prawa stanowią praktyczne ograniczenie korupcji osobistej i politycznej. Weto to desperacka gra dwóch seryjnych sprawców” – uważa kontrowersyjny finansista.

Zdaniem Sorosa Unia Europejska nie powinna iść na kompromis z Polską i Węgrami. Miliarder uważa, że istnieje sposób na obejście weta obu krajów i pozbawienie ich pieniędzy.

“Przepisy o praworządności zostały przyjęte. W przypadku braku porozumienia w sprawie nowego budżetu, stary budżet, który wygasa z końcem 2020 roku, jest przedłużany na rok. Węgry i Polska nie otrzymałyby żadnych płatności z tego budżetu, ponieważ ich rządy łamią praworządność” – napisał Soros.

W opinii Sorosa możliwe jest także obejście weta w przypadku unijnego funduszu naprawczego, przy użyciu procedury wzmocnionej współpracy, co zostało zaproponowane przez Guya Verhofstadta.

“Unia Europejska nie może sobie pozwolić na kompromis w zakresie przepisów o praworządności, które stosuje do funduszy, które przekazuje państwom członkowskim. To, jak UE odpowie na wyzwanie wobec tych przepisów, które teraz rzuciły Węgry i Polska, zadecyduje, czy przetrwa jako społeczeństwo otwarte, wierne wartościom, na których została zbudowana” – napisał Soros.

W ostatnim okresie eurokraci, Parlament Europejski i Niemcy chcą wprowadzenia wraz z budżetem UE na lata 2021-2027 mechanizmu wiążącego wypłaty z niego z oceną prawa stanowionego w państwach członkowskich w aspekcie sądownictwa. Polska i Węgry zablokowały prace nad budżetem domagając się rezygnacji z tego mechanizmu.

Czytaj także: Większość Polaków popiera weto w sprawie budżetu Unii Europejskiej

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply