Premier Węgier Viktor Orbán w wywiadzie w Kossuth Radio pytany o weto Węgier i Polski ws. budżetu Unii Europejskiej powiedział: „Nie chcę iść na kompromis… chodzi o znalezienie rozwiązania”.

Orbán stwierdził, że UE postrzega jedynie proimigracyjne państwa członkowskie, które są gotowe „zmienić swoje ojczyzny w kraje imigracyjne”, jako przestrzegające rządów prawa.

CZYTAJ TAKŻE: Orban dla Die Zeit: jesteśmy bojownikami o praworządność

Węgry „stawią opór i nie zaakceptują reperkusji finansowych” – powiedział Orbán.

Premier Węgier podkreślił, że budżet UE i fundusz naprawczy nie mogą zostać przyjęte bez głosów Węgier i Polski.

“Nasza pozycja jest niezachwiana. Nie chcę iść na kompromis… chodzi o znalezienie rozwiązania” – poinformował Orbán. UE powinna teraz skupić się na przyznaniu niezbędnych funduszy potrzebującym państwom członkowskim i „uruchomieniu siedmioletniego budżetu” – dodał

Przekazał, że Węgry i Polska „mówią od lipca”, że praworządności nie można wiązać z finansowaniem.

CZYTAJ TAKŻE: KE odpowiada Polakom i Węgrom: mechanizm “praworządności” zgodny z lipcowym porozumieniem

CZYTAJ TAKŻE: Unia Europejska bez głupich Niemców i Polaków w niemieckiej telewizji publicznej

Orbán powiedział również, że „główny bohater, [finansista] George Soros, tka swoją sieć w tle”.

Soros już w latach 2015-2016 zaproponował, aby państwa członkowskie, które nie chcą przyjmować migrantów, były „karane finansowo” – przypomniał polityk. Przyjęcie obecnej propozycji UE oznaczałoby, że „część naszego budżetu mogłaby zostać odebrana, jeśli odmówimy wpuszczenia migrantów” – stwierdził.

Parlament Europejski jest teraz tablicą rezonansową dla propozycji Sorosa, powiedział Orbán, dodając, że „źle, że Rada Europejska ugina się pod tą presją”. Zapytany, czy podjęto jakąkolwiek próbę podziału Węgier i Polski, premier Węgier poinformował, że próbowano wbić klin między kraje sojusznicze.

Dodał, że Europa Środkowa ma jednak ogromny potencjał dzięki kwitnącej współpracy, a państwa regionu bronią swojej suwerenności narodowej. „Jesteśmy w stanie chronić nasze kraje przed imigracją” – powiedział. Europa Środkowa chroni chrześcijańskie tradycje i sposób życia, podczas gdy Zachód „jest już wielokulturowy” – stwierdził Orbán.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W jego opinii Europa Środkowa przeżywa okres renesansu, a przez następne dziesięć lat kooperacja państw regionu będzie się pogłębiała.

Komentując decyzję Project Syndicate, by nie publikować odpowiedzi premiera na ostatni artykuł Sorosa na lewicowej stronie internetowej, Orban powiedział, że ich odmowa jest oznaką stanu wolności opinii na lewicy. „Zawsze jest miejsce na ich własny głos; ludzie, którzy się z nimi kłócą, są uciszani ”.

CZYTAJ TAKŻE: Orban: Europa nie może ulec sieci Sorosa

Kresy.pl / hungarytoday.hu

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply