Ukraina zwróciła się do administracji Bidena z prośbą o pomoc w identyfikacji celów w Rosji, w które Kijów mógłby uderzyć własną bronią, a także zwróciła się o zniesienie ograniczeń w użyciu broni dostarczonej przez USA przeciwko obiektom wojskowym na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Jak poinformował w piątek The Wall Street Journal Ukraina zwróciła się do administracji Bidena o pomoc w określeniu celów w Rosji, w których Kijów miałby uderzyć przy użyciu własnej broni. Zwróciła się także do Stanów Zjednoczonych o zniesienie ograniczeń w użyciu broni dostarczonej przez Amerykanów przeciwko celom wojskowym na terenie Rosji – tak twierdzą urzędnicy amerykańscy i przedstawiciele obrony.

Według urzędników amerykańskich wniosek Ukrainy, który wpłynął w zeszłym tygodniu, jest „w trakcie rozpatrywania”.

Jeśli Stany Zjednoczone zgodzą się na takie zmiany, może to oznaczać zasadniczą zmianę w polityce administracji Bidena, która od dawna dąży do ograniczenia ryzyka eskalacji militarnej na linii Waszyngton–Moskwa przy jednoczesnym utrzymaniu Ukrainy.

“Naprawdę poprosili (Stany Zjednoczone) o pomoc w uderzeniu na Rosję… Nie chodziło o konkretny system uzbrojenia, ale o dodatkową pomoc w uderzeniu w Rosjan” – powiedział gen. Charles Brown Jr. reporterom, którzy podróżowali z nim do Europy.

Sabrina Singh, zastępca sekretarza prasowego Pentagonu, na czwartkowej odprawie oświadczyła, że Pentagon nie zmienił swojego stanowiska w sprawie użycia przez Ukrainę broni dostarczonej przez USA w ramach pomocy wojskowej.

Singh zapytano, czy USA zmieniły swoje podejście, które ogranicza Ukrainę do użycia dostarczonej przez USA broni wyłącznie na swoim terytorium, po rozpoczęciu rosyjskiej ofensywy w obwodzie charkowskim. “Tak, nie zmieniliśmy naszego stanowiska. Uważamy, że sprzęt i możliwości, które dajemy Ukrainie, które inne kraje dają Ukrainie, powinny zostać wykorzystane do odzyskania suwerennego terytorium Ukrainy”.

Dodała, że wnioski USA w tej sprawie są „dość publiczne”.

Singh zauważyła, że sekretarz obrony USA Lloyd Austin rozmawiał z ministrem obrony Ukrainy Rustemem Umierowem, jak najlepiej wykorzystać przekazane zasoby. “I wierzymy, że będzie to na terytorium Ukrainy” – dodała.

Kresy.pl/WSJ

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply