Niemiecki rząd szuka dodatkowych środków na zwiększenie wsparcia wojskowego dla Ukrainy w 2024 roku – podała niemiecki tabloid Bild.

Jak podała w sobotę gazeta ministerstwo zdecydowało się na ten krok po tym, jak niemiecki minister obrony Boris Pistorius zwrócił się o dodatkowe 3,8 mld euro na wsparcie Ukrainy.

W artykule wskazano, że prawie całość z przydzielonych 7,1 miliarda euro została wydana, pozostawiając jedynie 300 milionów euro na zakup nowej broni i amunicji.

Nieprzewidziane wydatki w budżecie zostaną przedłożone niemieckiemu parlamentowi do zatwierdzenia w czerwcu – zauważyła gazeta. Berlin ma dostarczyć w tym roku więcej broni do Kijowa, podało anonimowe źródło w niemieckim Ministerstwie Finansów.

„Jeśli uda nam się osiągnąć konsensus w rządzie, znajdziemy sposoby [na zrobienie tego] w bieżącym roku budżetowym” – podało źródło.

Joe Weingarten, ekspert SPD ds. obronności w sobotniej rozmowie z Der Spiegel przekonywał do pomocy ukraińskim siłom zbrojnym w odparciu rosyjskich ataków powietrznych, w tym przy wsparciu Niemiec.

“W obecnej sytuacji militarnej uważam za konieczne i odpowiedzialne rozmieszczenie niemieckich sił przeciwlotniczych na terytorium NATO, przy granicy z Ukrainą, w celu ochrony przestrzeni powietrznej nad zachodnią Ukrainą – na przykład przy pomocy systemów Patriot” – powiedział w rozmowie z publikacją.

“Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby Ukraina mogła oprzeć się rosyjskiemu atakowi” – dodał socjaldemokrata, członek komisji obrony Bundestagu.

Według niego, biorąc pod uwagę masowy ostrzał rosyjski, dostarczenie systemów obrony powietrznej i amunicji w rejony frontu nie wystarczy. Ograniczone zasoby Ukrainy w zakresie obrony powietrznej można by efektywniej wykorzystać, gdyby państwa NATO zapewniły bezpieczeństwo przestrzeni powietrznej na zachodzie kraju rozdartego wojną.

Weingarten podkreślił, że nie wymaga to rozmieszczenia wojsk zachodnich na Ukrainie.

“Musimy agitować o takie wsparcie i udział u najbliższych sąsiadów Ukrainy, przede wszystkim w Polsce, na Słowacji i na Węgrzech” – stwierdził niemiecki polityk.

Kresy.pl/Bild

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply