Ekspert SPD ds. obronności chce rozmieścić w Polsce systemy do obrony Ukrainy

Socjaldemokratyczna Partia Niemiec kanclerza Olafa Scholza zaczęła podnosić nieba ochrony zachodniej Ukrainy przez siły zbrojne państw zachodnich.

Joe Weingarten, ekspert SPD ds. obronności w sobotniej rozmowie z Der Spiegel przekonywał do pomocy ukraińskim siłom zbrojnym w odparciu rosyjskich ataków powietrznych, w tym przy wsparciu Niemiec.

“W obecnej sytuacji militarnej uważam za konieczne i odpowiedzialne rozmieszczenie niemieckich sił przeciwlotniczych na terytorium NATO, przy granicy z Ukrainą, w celu ochrony przestrzeni powietrznej nad zachodnią Ukrainą – na przykład przy pomocy systemów Patriot” – powiedział w rozmowie z publikacją.

“Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby Ukraina mogła oprzeć się rosyjskiemu atakowi” – dodał socjaldemokrata, członek komisji obrony Bundestagu.

Według niego, biorąc pod uwagę masowy ostrzał rosyjski, dostarczenie systemów obrony powietrznej i amunicji w rejony frontu nie wystarczy. Ograniczone zasoby Ukrainy w zakresie obrony powietrznej można by efektywniej wykorzystać, gdyby państwa NATO zapewniły bezpieczeństwo przestrzeni powietrznej na zachodzie kraju rozdartego wojną.

Weingarten podkreślił, że nie wymaga to rozmieszczenia wojsk zachodnich na Ukrainie.

“Musimy agitować o takie wsparcie i udział u najbliższych sąsiadów Ukrainy, przede wszystkim w Polsce, na Słowacji i na Węgrzech” – stwierdził niemiecki polityk.

Jak poinformowała w środę agencja prasowa Bloomberg, administracja Bidena pracuje nad wysłaniem na Ukrainę dodatkowej baterii obrony powietrznej Patriot. Informacja o nowych planach rządu USA dotyczących przeniesienia dodatkowego przeciwlotniczego systemu rakietowego pojawiła się po rozmowie dziennikarzy z anonimowymi przedstawicielami Pentagonu.

Według nich Stany Zjednoczone starają się wysłać na Ukrainę dodatkową baterię, aby wesprzeć Europę w jej wysiłkach na rzecz zapewnienia Ukrainie niezbędnej liczby systemów.

Na chwilę obecną nie wiadomo, kiedy kompleks zostanie przekazany i jaki pakiet logistyczny otrzyma Ukraina.

Dla Ukrainy bardziej pożądany jest przeciwlotniczy system rakietowy Patriot, który ma większy zasięg rakiet do przechwytywania celów powietrznych i balistycznych.

Ponadto, ze względu na szerokie zastosowanie systemu na świecie, zakup rakiet jest tańszy niż w przypadku systemu przeciwlotniczego SAMP/T.

Kresy.pl/Der Spiegel

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kasper1
    Kasper1 :

    “Musimy agitować o takie wsparcie i udział u najbliższych sąsiadów Ukrainy, przede wszystkim w Polsce, na Słowacji i na Węgrzech” – stwierdził niemiecki polityk.” – już widzę “entuzjastyczne przyjęcie” tego pomysłu przez rządy Słowacji i Węgier bo oczywiście nasze matoły byłyby zachwycone.

  2. Roman1
    Roman1 :

    To Polską rządzą już nie tylko jankesi, żabojady, germańce, banderowcy, ale nawet i poszczególne partie na zachodzie. Nie martwią się, iż Zełenskiemu skończyła się kadencja, zaś konstytucja Ukrainy przewiduje tylko, że w czasie wojny można nie przeprowadzać wyborów do parlamentu, zaś wyborów prezydenta nie wyklucza. I kto teraz będzie rządził w “demokratycznej” Ukrainie – kacyk, czy dyktator?