Premier Mongolii Uchnaagijn Churelsuch złożył we wtorek wizytę w Moskwie. Tematem rozmów była koncepcja rosyjskiego gazociągu przebiegającego przez terytorium tego państwa do Chin.

Churelsuch spotkał się we wtorek Moskwie z premier Rosji Dmitrijem Miedwiediewem. „Jestem zadowolony, że strona rosyjska popiera projekt gazociągu […]. Jak rozumiem, dziś zainicjowaliśmy początek tego projektu” – powiedział Churelsuch w czasie spotkania, cytowany przez portal Forsal. Efektem spotkania było podpisanie porozumień dwóch krajów o współpracy w dziedzinie energetyki.

Miedwiediew przedstawił postulat by to właśnie rosyjska firma przeprowadziła modernizację elektrowni działającej w mongolskiej stolicy Ułan Bator. Obie strony porozumiały się też w sprawie dostępu do technologii bez dyskryminacji.

Kwestia budowy gazociągu przez terytorium Mongolii pojawiła się już we wrzeniu na wrześniowym Forum Ekonomicznym we Władywostoku. Prezydent Mongolii Chaltmaagijn Battulga mówił na nim, że koncepcja nowego gazociągu ma już poparcie prezydenta Rosji Władimira Putina. Ten ostatni polecił już Gazpromowi zbadać możliwości poprowadzenia rurociągu ze złóż na Półwyspie Jamalskim. Minister energetyki Aleksandr Nowak twierdził, że dwa państwa uzgodniły już powołanie grupy roboczej w tej sprawie.

Obecnie działający gazociąg „Siła Syberii” doprowadzający surowiec do Chin przebiega na wschód od granic Mongolii. Projektowany drugi gazociąg prowadzący do ChRL miał omijać Mongolię od zachodu.

Od czasu uniezależnienia od Chin w XX wieku Mongolia utrzymywała bliskie relacje z Moskwą. Także obecnie mongolskie elity skłonne są poszukiwać w Rosji przeciwwagi dla potęgi Chińskiej Republiki Ludowej. W czasie wrześniowej wizyty Putina w Ułan Bator strony podpisały szereg porozumień zwiększających gospodarcze zaangażowanie Rosjan w Mongolii.

forsal.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz