Prezydent Aleksandr Łukaszenko podkreślił, że za jego władzy Białoruś nie połączy się z żadnym innym państwem, nawet z Rosją.

Łukaszenko wystąpił w czwartek na uroczystym posiedzeniu izby wyższej białoruskiego parlamentu – Rady Republiki, które odbyło się w mińskim Pałacu Niepodległości. „Nigdy nie szykowaliśmy się ani nie szykujemy się do wchodzenia w skład jakiegokolwiek państwa, nawet bratniej Rosji” – podkreślił w czasie swojego przemówienia białoruski prezydent, którego cytuje państwowa agencja BelTa.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Zapamiętajcie najważniejsze: nie jestem chłopakiem, który odrobił trzy, cztery, pięć lat jako prezydent. I nie chcę przekreślić tego wszystkiego, co zrobiłem z wami, narodem, tworząc suwerenne, niepodległe państwo, aby można je było teraz umieścić w jakimś pudełku z krzyżem na górze. I gdzieś wyrzucić lub przekazać. Za moich czasów to nigdy nie nastąpi. To jest nasz kraj. Jesteśmy suwerenni i niepodlegli. Z tego trzeba być dumnym” – powiedział Łukaszenko.

Prezydent Białorusi podkreślił także, że nikt nie planuje ani nie szykuje się do zagarnięcia Białorusi, tym bardziej nie można samemu oddawać suwerenności. Ale radził też parlamentarzystom – „Nie powinniśmy dawać nawet pretekstu do tego aby ktoś chciał nas nagiąć i postawić na kolana. W tym mądrość polityków i polityki, którą my z wami formułujemy i prowadzimy”.

Od końca zeszłego roku władze Rosji naciskają na Mińsk by pogłębić integrację dwóch państw, od czego uzależniają udzielenie Białorusi ekonomicznego wsparcia w postaci preferencyjnych cen sprzedawanego temu krajowi rosyjskiej ropy i gazu. I choć w czerwcu roku bieżącego rosyjski minister gospodarki twierdził, że rządy dwóch państw osiągnęły już porozumienie niemal we wszystkich zagadnieniach związanych z pogłębianiem wzajemnych związków, to jednak po spotkaniu premierów Rosji i Białorusi w tymże miesiącu okazało się, że na szczeblu między rządowym porozumienia nie ma. Od tego czasu trwają negocjacje, których przeciąganie się może uniemożliwić podpisanie porozumień o pogłębieniu integracji 8 grudnia, czyli w rocznicę podpisania umowy z 1991 r. o rozwiązaniu ZSRR. Według ostatnich informacji w ramach Państwa Związkowego ma zostać utworzony wspólny rząd i parlament.

belta.by/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz