W czasie sobotniej konferencji prasowej rosyjski minister rozwoju gospodarczego, Maksim Orieszkin mówił o planach pogłębiania integracji Rosji i Białorusi.

Orieszkin odpowiadał na pytania dziennikarzy po spotkaniu w Moskwie z białoruskim ministrem gospodarki Dmitrijem Krutem. „Trzy tygodnie tamu kiedy premier Białorusi przyjeżdżał, w słowie wstępnym w dyskusji z [premierem Rosji] Dmitrijem Anatolijewiczem [Miedwiediewem] określił cyfrę 70%. Myślę, że teraz można już powiedzieć, że mamy już uzgodnione 90% dokumentu” – słowa Orieszkina cytuje rosyjska agencja informacyjna TASS.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Tak, są jeszcze detale w kwestii terminów, dalej będzie głębsze przeprasowanie tych elementów, które są, ale stopniowo idziemy naprzód” – dodał rosyjski minister. Jak ocenił „poważniejszy krok naprzód” w kwestii integracji dwóch sąsiadujących państw zostanie wykonany na spotkaniu premiera Rosji z szefem rządu Białorusi, Siergiejem Rumasem, które ma odbyć w przyszłym tygodniu.

Orieszkin stwierdził, że osobiście będzie przygotowywał wizytę Miedwiediewa na Białorusi i uda się do Mińska jeszcze przed swoim szefem. „Będziemy mieli dwa dokumenty: mapa drogowa działań i jakiś konceptualny dokument, który będzie opisywał zasady na bazie których będzie realizowany ruch”.

Orieszkin ujawnił, że kluczowymi zagadnieniami w kwestii integracji Rosji i Białorusi jest „regulacja” w sferze przemysłowej, szczególnie sektorze paliw kopalnych i energetycznym oraz rolnictwa, a konkretnie handlu produktami rolno-spożywczymi.

Już wcześniej białoruski minister gospodarki ujawnił, że plan działań integracyjnych przewiduje realizację określonych posunięć w latach 2022-2023.

Państwo Związkowe Rosji i Białorusi formalnie zostało powołane w 1999 r. Przez 20 lat umowa ta nie nabrała jednak treści politycznej. Od końca zeszłego roku władze Rosji naciskają na Mińsk by pogłębić integrację dwóch państw, od czego uzależniają udzielenie Białorusi ekonomicznego wsparcia w postaci preferencyjnych cen sprzedawanego temu krajowi rosyjskiej ropy i gazu.

tass.ru/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz