Rozpoczęły się największe tegoroczne manewry wojskowe w Polsce

W sobotę rozpoczął się pierwszy dzień zasadniczej fazy ćwiczeń wojskowych Dragon-19 – największych tegorocznych manewrów polskich sił zbrojnych. Oprócz Wojska Polskiego biorą w nich udział żołnierze z 11 krajów NATO – w sumie 18 tys. wojskowych i 2,5 tys. jednostek sprzętu wojskowego.

Faza poligonowa manewrów potrwa 4 dni na głównych polskich poligonach – w Drawsku Pomorskim, Żaganiu i Orzyszu, a także m.in. w okolicach Dęblina i na poligonach morskich na Bałtyku. Jak podaje Informacyjna Agencja Radiowa, ćwiczenia będą odbywać się na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni. Głównym celem manewrów jest sprawdzenie, jak siły podległe dowódcy generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych współpracują z żołnierzami NATO stacjonującymi w Polsce oraz Wojskami Obrony Terytorialnej i układem pozamilitarnym, czyli m.in. administracją publiczną. W ramach ćwiczeń nastąpi też przebazowanie samolotów F-16 z Bazy Lotnictwa Taktycznego na jedno z niemieckich lotnisk.

Dragon-19 opiera się głównie na 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. W ćwiczeniach bierze też udział 1,5 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Polaków wspierają pododdziały wschodniej flanki NATO z Niemiec, Hiszpanii, Czech, Wielkiej Brytanii, Włoch, Bułgarii, Norwegii, Węgier, Chorwacji, Rumunii i Słowacji.

Po zakończeniu fazy poligonowej rozpocznie się część dowódcza manewrów, która potrwa do 25. czerwca.

Podczas ćwiczeń będziemy mogli obserwować całe spektrum działań prowadzonych na współczesnym polu walki. W manewrach zostaną zaangażowane całe komponenty lądowe, morskie, powietrzne i wojsk specjalnych. Bez wątpienia przyczyni się to do sprawdzenia, a następnie udoskonalenia procedur, które mają zapewnić bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO – powiedział kierownik Dragon-19 gen. broni Jarosław Mika.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Singapur chce prowadzić ćwiczenia wojskowe wspólnie z Chińczykami

Kresy.pl / IAR / Radio Maryja / Polska Zbrojna
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz