Węgry przestaną blokować akces Ukrainy do NATO dopiero po tym, jak prawa etnicznych Węgrów z Zakarpacia na Ukrainie zostaną im przywrócone do stanu, w jakim były przed wdrożeniem ukraińskich ustaw o edukacji i języku – powiedział szef MSZ Węgier, Péter Szijjártó.

W środę w kontekście szczytu NATO w Londynie szef MSZ Węgier Péter Szijjártó powiedział, że Budapeszt jest zainteresowany tym, żeby Ukraina była stabilnym, demokratycznym i bezpiecznym krajem. Zaznaczył, że im silniejsze i stabilniejsze będzie państwo ukraińskie, tym lepsza będzie sytuacja dla mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu.

Szijjártó podkreślił jednak, że prawa Węgrów z Zakarpacia zostały „poważnie naruszone” przez poprzedniego prezydenta Ukrainy, Petra Poroszenkę. Dodał, ze w ostatnim czasie presja na etnicznych Węgrów wciąż rośnie „w ukryty sposób, z pomocą ukraińskiej tajnej policji”. Wezwał ukraińskie władze do ochrony praw Węgrów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Szef węgierskiego MSZ oświadczył, że Węgry stawiają sprawę jasno: zniosą weto blokujące akcesję Ukrainy do NATO dopiero, jeśli prawa etnicznych Węgrów z Zakarpacia zostaną im przywrócone do stanu, w jakim były przed wprowadzeniem na Ukrainie ustaw o nauczaniu w językach mniejszości i o języku państwowym, odpowiednio w 2016 i 2018 roku.

– Nie prosimy o nic dodatkowego, nie prosimy o więcej praw dla etnicznych Węgrów, tylko o te, które mieli wcześniej – powiedział Szijjártó. Dodał, że Węgry są otwarte na rozmowy i konsultacje ze stroną ukraińską w tej sprawie.

Przypomnijmy, że Węgry od 2017 roku blokują integrację Ukrainy z NATO z powodu ukraińskiej ustawy oświatowej wymierzonej w szkolnictwo mniejszości narodowych. W tym roku dodatkowym elementem, który wzmógł węgierski sprzeciw, stała się umowa o języku ukraińskim, również godząca w prawa mniejszości. Wbrew oczekiwaniom nowe ukraińskie władze nie zrobiły do tej pory nic, by złagodzić postanowienia obu tych aktów prawnych.

Komisja Wenecka jeszcze w 2017 roku wezwała władze ukraińskie do zachowania znacznego stopnia nauczania w językach UE, w tym m.in. po węgiersku, po rumuńsku czy po polsku, którym posługują się podobnie liczne mniejszości narodowe na Ukrainie, tj. Węgrzy, Rumuni i Polacy. Komisja nakazała też Ukrainie, by zapewniła odpowiednie proporcje w nauczaniu w językach mniejszości w stosunku do nauki po ukraiński, a także dala więcej czasu na stopniowe wprowadzanie reform w życie, wyłączenie spod nowych regulacji szkolnictwa prywatnego, a także wejście w nowy dialog z przedstawicielami mniejszości narodowych. Miesiąc temu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapewniał na konferencji prasowej na spotkaniu NATO, że Kijów stosuje się do rekomendacji Komisji Weneckiej ws. ustawy oświatowej.

PRZECZYTAJ: Komisja Wenecka: krytyka ukraińskiej ustawy oświatowej jest uzasadniona

Jak pisaliśmy, że pod koniec października br. groźba węgierskiego weta spowodowała, że w deklaracji Rady Północnoatlantyckiej na temat Ukrainy znalazł się zapis odnoszący się do groźnej dla mniejszości narodowych ukraińskiej ustawy językowej.

Przeczytaj także: Szijjártó: Węgry nie poświęcą praw swoich rodaków, nawet pod presją „dobrego przyjaciela”

Czytaj również: Szijjártó: ochrona praw Węgrów na Ukrainie jest nierozerwalnie związana z kwestiami bezpieczeństwa

MTI / dailynewshungary.com / Reuters / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz