Groźba węgierskiego weta spowodowała, że w deklaracji Rady Północnoatlantyckiej na temat Ukrainy znalazł się zapis odnoszący się do groźnej dla mniejszości narodowych ukraińskiej ustawy językowej.

Jak pisaliśmy, o zawetowaniu natowskiego dokumentu mówił w środę szef MSZ Węgier Péter Szijjártó. Według niego Węgry zaproponowały kilka poprawek do deklaracji mówiących o tym, że Ukraina musi wypełniać swoje zobowiązania wobec mniejszości zgodnie z prawem międzynarodowym. Kilka poprawek miało być opartych na wnioskach Rady Europy i ONZ. W związku z tym, że propozycje Węgier zostały odrzucone, „nie mieliśmy innego wyboru, jak zawetować deklarację” – twierdził szef węgierskiej dyplomacji.

W czwartek okazało się, że deklarację jednak przyjęto, ponieważ w ostatniej chwili uwzględniono w niej węgierskie poprawki. “W końcu nasze propozycje zostały uwzględnione, więc wspólne oświadczenie zdecydowanie wspiera uciśnioną społeczność Węgrów i wzywa Ukrainę do przestrzegania międzynarodowych zasad i standardów organizacji międzynarodowych” – powiedział Szijjártó cytowany przez ukraiński portal Europejska Prawda.

Wbrew temu, co powiedział szef węgierskiej dyplomacji, w deklaracji zamieszczonej na stronie NATO nie ma bezpośredniego odniesienia do mniejszości węgierskiej, jest jednak mowa “poszanowaniu praw człowieka, mniejszości oraz praworządności” w kontekście kwestionowanej przez Węgry ukraińskiej ustawy oświatowej.

“W tym względzie Sojusznicy [NATO – red.] zachęcają Ukrainę do jak najlepszego wykorzystania narzędzi dostępnych w ramach komisji NATO-Ukraina, w szczególności Rocznego Programu Narodowego, aby osiągnąć cel polegający na wdrażaniu zasad i standardów NATO. W odniesieniu do ustawy o oświacie przyjętej przez Radę Najwyższą we wrześniu 2017 roku Sojusznicy wzywają Ukrainę do pełnego wdrożenia zaleceń i wniosków Komisji Weneckiej. Ukraina zobowiązała się do tego” – głosi deklaracja.

PRZECZYTAJ: Komisja Wenecka: krytyka ukraińskiej ustawy oświatowej jest uzasadniona

W dokumencie także podkreślono wsparcie NATO dla rozwiązania konfliktu w Donbasie w ramach procesu mińskiego. Rosję wezwano do wstrzymania politycznego, finansowego i militarnego wsparcia dla separatystów oraz wycofania z Donbasu wojsk, sprzętu i najemników. Deklaracja zawiera również zdecydowane potępienie “nielegalnej i nieuprawnionej aneksji Krymu” a także łamanie praw człowieka na zajętym przez Rosję półwyspie.

W dniach 30-31 października br. na Ukrainie odbywała się wizyta Rady Północnoatlantyckiej – najwyższego organu decyzyjnego NATO w skład którego wchodzą przedstawiciele wszystkich państw członkowskich Sojuszu. Wczoraj dyplomaci NATO odwiedzili Odessę, dzisiaj byli w Kijowie. W ukraińskiej stolicy odbyło się też posiedzenie komisji Ukraina-NATO z udziałem prezydenta Zełenskiego, a sekretarz generalny Sojuszu wystąpił w ukraińskim parlamencie.

Przypomnijmy, że Węgry od 2017 roku blokują integrację Ukrainy z NATO z powodu ukraińskiej ustawy oświatowej wymierzonej w szkolnictwo mniejszości narodowych. W tym roku dodatkowym elementem, który wzmógł węgierski sprzeciw, stała się umowa o języku ukraińskim, również godząca w prawa mniejszości. Wbrew oczekiwaniom nowe ukraińskie władze nie zrobiły do tej pory nic, by złagodzić postanowienia obu tych aktów prawnych.

Kresy.pl / eurointegration.com.ua / nato.int

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. turkuc_podjadek
    turkuc_podjadek :

    “w deklaracji zamieszczonej na stronie NATO nie ma bezpośredniego odniesienia do mniejszości węgierskiej, jest jednak mowa „poszanowaniu praw człowieka, mniejszości oraz praworządności””

    Będą się wiec domagać praw także mniejszości rosyjskiej?!? Aj waj!

  2. gutek
    gutek :

    link https://www.nato.int/cps/en/natohq/official_texts_170408.htm .
    “…Allies encourage Ukraine to make the best use of the tools available under the NATO-Ukraine Commission, in particular the Annual National Programme to reach its objective of implementing NATO principles and standards. With regard to the Law on Education adopted by the Verkhovna Rada in September 2017, Allies urge Ukraine to fully implement the recommendations and conclusions of the Venice Commission. Ukraine is committed to doing so.”
    To jest nic tylko pusta deklaracja bez żadnych zobowiązań i ewentualnych konsekwencji w przypadku niewykonania. Na 100% umówili się że Węgrom na Zakarpaciu dadzą spokój a reszta niech się martwi każdy o swoich. A wiadomo że jak Polska tak i Rosja ma swoje mniejszości w dupie. Czyli ukrainizacja pozostałych na tym terytorium Polaków już pewna.