Nie poświęcimy praw społeczności węgierskich na ołtarzu jakiegokolwiek interesu geopolitycznego, mimo wszelkiej presji, nawet ze strony dobrego przyjaciela – podkreślił szef MSZ Węgier Péter Szijjártó. Zaznaczył, że Węgry nie zmienią swojego stanowiska ws. Ukrainy, dopóki rząd w Kijowie nie zaprzestanie prowadzenia „antywęgierskiej polityki”.

W piątek podczas sesji plenarnej Forum Węgierskich Parlamentarzystów z Kotliny Karpackiej w Budapeszcie przemawiał m.in. minister spraw zagranicznych Węgier, Péter Szijjártó. W swoim wystąpieniu zapowiedział, że rząd Węgier będzie w dalszym ciągu bronił praw społeczności węgierskich poza granicami kraju.

– Nie poświęcimy praw społeczności węgierskich na ołtarzu jakiegokolwiek interesu geopolitycznego, mimo wszelkiej presji, nawet ze strony dobrego przyjaciela – powiedział Szijjarto. Szef MSZ Węgier już wcześniej wypowiadał się w takim zdecydowanym tonie, szczególnie w odniesieniu do Węgrów z Zakarpacia.

Przeczytaj: Szijjarto: za nic nie poświęcilibyśmy Węgrów z krajów ościennych

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Tym razem szef węgierskiej dyplomacji podkreślił, że Węgry nie ugną się presji „nawet ze strony dobrego przyjaciela”. W tym kontekście należy przypomnieć, że miesiąc temu, podczas swojej wizyty na Węgrzech, sekretarz stanu USA Mike Pompeo wyraźnie naciskał na węgierski rząd ws. relacji z Ukrainą, wzywając Budapeszt do zdecydowanego wspierania Ukrainy w obliczu zagrożenia ze strony Rosji. Przypomnijmy, że po wejściu w życie ukraińskiej ustawy oświatowej Węgry ogłosiły blokadę integracji Ukrainy z UE i NATO. Budapeszt domaga się uchylenia tej ustawy wymierzonej w ponadpodstawowe szkolnictwo mniejszości narodowych.

CZYTAJ TAKŻE: USA straszą Węgry Rosją i wzywają do ułożenia relacji z Ukrainą

– Życie 150 tys. etnicznych Węgrów na zachodniej Ukrainie jest ważne dla Węgier i stąd Węgry nie mogą traktować sytuacji na Ukrainie wyłącznie jako sprawy geopolitycznej podkreślił Szijjarto na wspólnej konferencji prasowej z Pompeo.

Przeczytaj także: USA naciskają na Ukrainę ws. zmiany ustawy oświatowej? Wyciekła notatka ambasadora

Podczas swojego piątkowego przemówienia, szef MSZ Węgier odniósł się też do kwestii Ukrainy. Powiedział, że węgierski rząd nie zrezygnuje ze swojego stanowiska i będzie dalej blokował szczyty NATO-Ukraina i odmawiał wsparcia dla integracji Ukrainy z Sojuszem i Unią Europejską, dopóki rząd w Kijowie nie zaprzestanie prowadzenie „antywęgierskiej polityki”. – Nawet pod presją ze strony jakiegoś wielkiego czy silnego przyjaciela – dodał.

Przeczytaj: Działaczka z Zakarpacia: Węgrzy na Ukrainie są gnębieni faszystowskimi i komunistycznymi metodami

Czytaj również: Węgierskie MSZ: na Ukrainie sporządza się „listy śmierci” Węgrów

Zobacz: Lider Węgrów z Zakarpacia: Ukraina naciska i zastrasza mniejszość węgierską

Szijjarto podkreślił, że działania rządu ukraińskiego wobec 150-tys. społeczności etnicznych Węgrów są sprzeczne z wartościami europejskimi i międzynarodowymi ustaleniami. Ostrzegł też, że plany zakładające podział obszaru zamieszkiwanego przez społeczności węgierskiej na trzy różne jednostki administracyjne może jeszcze bardziej utrudnić sytuację.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Szef węgierskiej dyplomacji mówił też, że polityka zagraniczna rządu Węgier będzie w dalszym ciągu koncentrować się na Europie Środkowej, szczególnie na obszarze Kotliny Karpackiej. Podkreślał, że region ten jest teraz „silnikiem europejskiego wzrostu gospodarczego”. Dodał, że strategia rządu polegająca na budowaniu przyjacielskich więzi z sąsiednimi krajami w „praktycznych i pragmatycznych kwestiach”, poprawiła sytuację etnicznych Węgrów w tym państwach.

Szijjarto podkreślał też znaczenie rządowego programu gospodarczego wspierania i promowania firm etnicznych Węgrów. Poinformował, że pomógł on około 37 tys. małych i średnich firm w ciągu ostatnich trzech lat, poprzez granty o łącznej wartości 60,8 mld forinów (192,4 mln euro). Dzięki temu wsparto inwestycje warte łącznie 108 mld forintów (ponad 342 mln euro). Minister zapowiedział, że program ten będzie kontynuowany w tym roku. Na wsparcie węgierskich przedsiębiorców w Rumunii, Serbii, Chorwacji, Słowenii i na Słowacji, zostanie przeznaczone łącznie 38,5 mld forinów.

– Chcemy wzmacniać węgierskie społeczności etniczne tam, gdzie żyją – powiedział Szijjartów. Dodał, że wszystkich przywódców krajów sąsiednich, z wyjątkiem Ukrainy, udało się przekonać, że nie powinni wrogo odnosić się do tego rządowego programu. Według szefa MSZ Ukrainy, „mimo burzliwych warunków”, Węgry będą dalej prowadzić ten program także w tym kraju, z budżetem na poziomie 5,2 mld forintów (niespełna 16,5 mln euro).

Przeczytaj: Węgry: 213 mln wsparcia dla węgierskiej piłki nożnej w Rumunii, Serbii i na Słowacji

Czytaj także: Węgry przeznaczą ponad 18 mln zł na węgierskie szkolnictwo na Zakarpaciu

MTI / dailynewshungary.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. RAFALXJXJXJ
  RAFALXJXJXJ :

  I to jest prawdziwy narodowy minister MZS chroniacy Wegrów a gdzie nasze popychadło Czaputowicz ciamciaramcia. Czy też wspomaga Polaków na kresach chocby dobrym słowem . Żydzi amerykanscy juz na całego rządzą Polską i PIS jest tylko posłusznym najmitą USA. Teraz widac kto przełozył wajchę władzy w 2015 i za to muszą sie wyplacic naszą suwerennoscią .

  • Kasper1
   Kasper1 :

   PO była takim samym albo gorszym probanderowskim i proszaulisowskim narzędziem realizacji celów polityki giedryciowskiej oraz popychadłem zagranicznych antypolskich (głownie amerykańskich oraz izraelskich) podżegaczy wojennych dla których wynarodowienie polskich mniejszości na Ukrainie i Litwie było celem oraz środkiem do zaognienia i zniszczenia naszych polityczno-handlowych kontaktów z Rosją.

  • KazimierzS
   KazimierzS :

   Dzisiaj PiS wydał 68500zł na rusyfikacje Polaków w języku białoruskim przez telewizję Biełsat.A że rusyfikacja idzie opornie,to też zlikwidował krótkie wizy do macierzy tzw.”zakupowe”.Gdy w całym zeszłym roku,znalazły się pieniądze tylko dla dwustuparu dzieci,na wakacje w Polsce.