33-letni Paweł G., zatrzymany w lutym br. w Leeds w północnej Anglii i oskarżony o terroryzm, stanie w sobotę przed sądem. Według nieoficjalnych informacji to obywatel Polski.

Jak informuje PAP, powołując się na informacje jednostki brytyjskiej policji zajmującej się zwalczaniem terroryzmu, zlokalizowanej w północno-wschodniej części Wielkiej Brytanii, w wyniku śledztwa ws. aktywności ekstremistycznej radykalnej prawicy zatrzymano 33-letniego mężczyznę.

Postawiono mu łącznie sześć zarzutów na mocy ustawy o zwalczaniu terroryzmu z 2000 roku. Dotyczą one przestępstwa posiadania dokumentów lub nagrań zawierających informacje mogące być użyteczne dla osoby popełniającej lub przygotowującej akt terroryzmu. Nie ujawniono jednak, o jaki ewentualny akt terrorystyczny miałoby chodzi ani kto miałby go przygotowywać i przeciwko komu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Brytyjska agencja informacyjna PA podała tożsamość oskarżonego, którym jest Paweł G. Zgodnie z przepisami nie potwierdzono oficjalnie jego obywatelstwa, ale media zaznaczają, że ma on wyraźnie polskie imię i nazwisko. Mężczyzna został zatrzymany w Leeds 23 lutego. W sobotę w Londynie stanie przed sądem pierwszej instancji.

Steve Cotter, dowódca policji w Leeds ujawnił tylko, że funkcjonariusze blisko współpracowali z jednostką antyterrorystyczną.

– Zdaję sobie sprawę z tego, że śledztwa tego typu mogą spowodować zrozumiałe obawy opinii publicznej, więc rozmawiamy z kluczowymi przedstawicielami naszych wspólnot, aby upewnić ich co do ich bezpieczeństwa – powiedział Cotter.

Przeczytaj: Polacy oskarżeni o terroryzm za podpalenie biura organizacji węgierskiej na Zakarpaciu

W grudniu ubiegłego roku sąd w niemieckim Düsseldorfie skazał za terroryzm urodzonego w Polsce Thomasa K., który przez kilka lat walczył po stronie talibów w Afganistanie. Otrzymał karę 6 lat więzienia.

PAP / interia.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz