Węgry przeznaczą ponad 18 mln zł na węgierskie szkolnictwo na Zakarpaciu

Rząd Węgier przeznaczy w przyszłym roku równowartość 18,6 mln zł na program wsparcia węgierskich nauczycieli pracujących w szkołach państwowych na Zakarpaciu na Ukrainie.

Lokalny zakarpacki, ukraiński portal Mukachevo.net podał w czwartek, powołując się na węgierski biuletyn rządowy „Magyar Közlöny”, że władze węgierskie przeznaczyły 5 mln dolarów na węgierskojęzyczną edukację na Zakarpaciu.

W szczególności, Węgry udzielą dodatkowego wsparcia pracownikom oświaty pracujących w państwowych placówkach edukacyjnych na Zakarpaciu. Ponadto, węgierski rząd wesprze też osoby pomagające w nauczaniu języka węgierskiego.

Zgodnie z dekretem „O zabezpieczeniu źródeł zasobów na rzecz wsparcia ochrony zdrowia, programów kulturalnych i socjalnych na Zakarpaciu”, na ten cel przeznaczono jednorazowe, państwowe świadczenie pieniężne na 2019 rok. Na program wyasygnowano 1,4 mld forintów, czyli równowartość ponad 5 mln dolarów (ponad 18,6 mln zł).

Przeczytaj: Lider Węgrów z Zakarpacia: Ukraina naciska i zastrasza mniejszość węgierską

W ubiegłym roku Węgry zwiększyły jednorazowe świadczenie pieniężne dla węgierskich nauczycieli na Zakarpaciu o 80 procent. Po podwyżce wynosiło ono 270 tys. forintów (niespełna 3,6 tys. zł) dla każdego nauczyciela.

Przeczytaj: Ukraiński parlament przyjął ustawę o języku ukraińskim. Nadchodzi „totalna ukrainizacja”?

Na Ukrainie licząca oficjalnie około 150 tys. osób autochtoniczna mniejszość węgierska ma do dyspozycji około 90 szkół z węgierskim językiem nauczania, w tym ponad 60 szkół podstawowych, a także sieć węgierskojęzycznych przedszkoli. Parędziesiąt kolejnych to placówki o charakterze węgiersko-ukraińskim.

Ukraina nie poczyniła żadnych postępów ani ws. kontrowersyjnej ustawy o oświacie, ani w kwestii wdrażania zaleceń Komisji Weneckiej w tej sprawie – oświadczył w poniedziałek szef MSZ Węgier, Peter Szijjártó, dodając, że Węgry będą dalej blokować komisję NATO-Ukraina. Skrytykował też projekt nowej ustawy językowej, procedowany przez Werchowną Radę.

Czytaj więcej: Węgry będą dalej blokować komisję NATO-Ukraina, oczekują działań ws. kontrowersyjnych ustaw

Węgry nie mogą interpretować przyjęcia pierwszego projektu ukraińskiej ustawy językowej jako kroku w stronę rozwiązania problemów – powiedział Szijjarto. – Jeśli ustawa językowa zostanie uchwalona w obecnej formie, to stosowanie języka węgierskiego w mediach i kulturze stanie się niemożliwe.

Przeczytaj: Szef MSZ Ukrainy zapowiada konsekwentną ukrainizację Zakarpacia [+VIDEO]

Wcześniej ukraińska minister edukacji i nauki Lilija Hrynewycz twierdziła, że nowa kontrowersyjna ustawa oświatowa nie ogranicza praw mniejszości narodowych do nauki w ojczystych językach, tylko równoważy je z prawem do nauki języka państwowego. Przyznaje zarazem, że gwarancja praw mniejszości dotyczy jedynie „pewnych poziomów edukacji i pewnego zakresu”.

Użyte przez minister Hrynewycz sformułowania o gwarancji nauczania w języku ojczystym „na pewnych poziomach edukacji i w pewnym zakresie” ma duże znacznie w kontekście zmian, jakie wprowadza ustawa. Mianowicie, od tego roku szkolnego docelowo dzieci będą mogły uczyć się w swoim języku ojczystym tylko w państwowych przedszkolach i do klasy IV szkoły początkowej. Od klasy V, docelowo wszystkie zasadnicze przedmioty miałyby być nauczane w języku ukraińskim. Szkoły mniejszości narodowych, w których teraz większość przedmiotów nauczana jest w ich językach, będą musiały stopniowo przejść na język ukraiński. Dotyczy to przede wszystkim szkół ponadpodstawowych i wyższych. Ustawa otwiera możliwość dowolnego zwiększania liczby przedmiotów nauczanych po ukraińsku samymi aktami wykonawczymi. Zaznacza się, że choć szczegóły dotyczących nowej ustawy na razie są nie do końca jasne, to już teraz wiadomo, że za kilka lat w starszych klasach szkół średnich nauka będzie odbywać się głównie, jeśli nie niemal wyłącznie, po ukraińsku. Bez względu na to jak ustawa zostanie skonkretyzowana na poziomie tych przepisów już oznacza pogorszenie sytuacji, bowiem uniemożliwia nauczanie wyłącznie w języku mniejszości.

Przeczytaj więcej: Minister edukacji Ukrainy: ustawa oświatowa równoważy nauczanie w językach mniejszości i po ukraińsku

Przypomnijmy, że po podpisaniu ustawy „O oświacie” przez prezydenta Ukrainy minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó powiedział, że „Ukraińcy mogą zapomnieć o integracji europejskiej”. Węgry uzależniają odblokowanie relacji Ukraina-NATO od zmiany ustawy oświatowej według zaleceń Komisji Weneckiej.

Przeczytaj: Klimkin: nie zmienimy ustawy oświatowej, ale obiecujemy swobodę wyboru języka nauczania w szkołach prywatnych

Mukachevo.net / 112.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply