Ukraina nie poczyniła żadnych postępów ani ws. kontrowersyjnej ustawy o oświacie, ani w kwestii wdrażania zaleceń Komisji Weneckiej w tej sprawie – oświadczył szef MSZ Węgier, Peter Szijjártó, dodając, że Węgry będą dalej blokować komisję NATO-Ukraina. Skrytykował też projekt nowej ustawy językowej, procedowany przez Werchowną Radę.

Jak informowaliśmy wcześniej, w poniedziałek przy okazji spotkania ws. Partnerstwa Wschodniego w Luksemburgu, szefowie MSZ Węgier i Ukrainy, Peter Szijjarto i Pawło Klimkin, rozmawiali na temat stosunków dwustronnych. Według relacji Klimkina, oba kraje przeprowadzą kompleksowe konsultacje konsularne ws. wydawania węgierskich paszportów mieszkańcom Zakarpacia. Szef MSZ Ukrainy powiedział, że najpierw odbędą się one na poziomie departamentów konsularnych.

Uznajemy tę sytuację za zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa narodowego i będziemy bardzo twardo i konsekwentnie bronić naszych interesów. Ale, oczywiście, będziemy też rozmawiać z naszymi węgierskimi partnerami – zapowiedział Klimkin.

Szijjártó na spotkaniu zdecydowanie zaznaczył, że Węgry będą nadal blokować spotkania komisji NATO-Ukraina na poziomie ministerialnym – relacjonuje serwis Deutsche Welle. Szef MSZ Węgier zaznaczył też, że Ukraina nie poczyniła żadnych postępów ani ws. kontrowersyjnej ustawy o oświacie, uderzającej w szkolnictwo mniejszości narodowych na Ukrainie, ani w kwestii wdrażania zaleceń Komisji Weneckiej w tej sprawie. Skrytykował też projekt nowej ustawy językowej, przyjętej niedawno w pierwszym czytaniu do dalszych prac przez Werchowną Radę.

Przeczytaj: Ukraiński parlament przyjął ustawę o języku ukraińskim. Nadchodzi „totalna ukrainizacja”?

Węgry nie mogą interpretować przyjęcia pierwszego projektu ukraińskiej ustawy językowej jako kroku w stronę rozwiązania problemów – powiedział Szijjarto. – Jeśli ustawa językowa zostanie uchwalona w obecnej formie, to stosowanie języka węgierskiego w mediach i kulturze stanie się niemożliwe.

Przeczytaj: Szef MSZ Ukrainy zapowiada konsekwentną ukrainizację Zakarpacia [+VIDEO]

Szef węgierskiej dyplomacji wyraził też swoje niezadowolenie z ostatniej petycji ws. regulacji statusu obywateli ukraińskich z podwójnym obywatelstwem, w której sugerowano możliwość deportacji Węgrów. Została ona opublikowana na stronach ukraińskiego parlamentu.

– To nieakceptowalne, niedopuszczalne i odrażające, że dziś w Europie mogą być zbierane podpisy pod taką propozycją – powiedział węgierski minister. Skrytykował też fakt wpisania wielu Węgrów, w tym jego samego, na „czarną listę” kontrowersyjnego portalu Myrotworec, powiązanego z ukraińskim rządem, na której umieszcza się osoby uznane za stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa ukraińskiego.

Przeczytaj także: Szef MSZ Ukrainy drwi z Węgrów z Zakarpacia

Szijjártó relacjonując rozmowy z Klimkinem powiedział, że Węgry są zainteresowane utrzymywaniem „dobrych stosunków sąsiedzkich” z Ukrainą i życzy sobie, aby wschodni sąsiad Węgier był silnym i demokratycznym krajem, który, jak podkreślił, szanuje swoje zobowiązania międzynarodowe i postrzega swoje mniejszości narodowe jako aktywa. Budapeszt oczekuje od Ukrainy pokazania, że zamierza ona rozwiązać obecne kwestie sporne między obu krajami, a nie je eskalować. Oczekuje również działań, a nie tylko deklaracji słownych.

Przeczytaj: Lider Węgrów z Zakarpacia: Ukraina naciska i zastrasza mniejszość węgierską

W relacjach medialnych istnieje rozbieżność w kwestii ustaleń dotyczących zmiany przez Węgry nazwy swojego urzędnika ds. rozwoju Zakarpacia. Media ukraińskie podają, że Budapeszt ostatecznie wyraził na to zgodę i cytują Klimkina mówiącego, że efekty tego będzie można zobaczyć już niebawem. Z kolei media węgierskie podają, że Węgry rozważą możliwość zmiany nazwy urzędu ds. koordynacji projektów rozwojowych na Zakarpaciu, którego funkcja ma pozostać taka sama.

Przeczytaj: Szijjártó: póki rządzi Poroszenko, ukraińskie władze będą podżegać do nienawiści wobec Węgrów

Czytaj także: Klimkin wzywa do „poważnej dyskusji” ws. podwójnego obywatelstwa na Ukrainie

MTI / dailynewshungary.com / Unian/ dw.com / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jwu
    jwu :

    Ukraina nie poczyniła żadnych postępów, i ich nie poczyni.Ponieważ jankesi przekonują ich, że postępują słusznie i obiecują zmianę kryteriów dotyczących przyjęcia do NATO i UE.