PGNiG podpisało dwie umowy na dostawy LNG z USA

PGNiG zawarło wiążące umowy z dwoma amerykańskimi firmami na dostawy po około 1 mln ton LNG rocznie przez 20 lat. Instalacje w USA, za pośrednictwem których dostawy mają być realizowane, mają być gotowe za 4-5 lat.

W środę w komunikacie Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) poinformowało o podpisaniu dwóch wiążących umów długoterminowych na dostawy gazu skroplonego LNG z dwoma firmami z USA. Chodzi o Venture Global Calcasieu Pass, LLC oraz Venture Global Plaquemines LNG, LLC.

W czerwcu br. PGNiG informowała o zamiarze podpisania umów tymi amerykańskimi spółkami. Potrzebne było do tego uzyskanie wymaganych zgód korporacyjnych. Teraz, po ich uzyskaniu, można było podpisać kontrakty długoterminowe.

 

Przeczytaj także: PGNiG podpisało umowy ws. długoterminowych dostaw LNG z USA

Według PGNiG, każda z umów zakłada zakup przez stronę polską po około 1 mln ton LNG (czyli około 1,35 mld m3 gazu ziemnego po regazyfikacji) rocznie przez 20 lat. Dostawy mogą być przedmiotem dalszego obrotu przez spółkę na rynkach międzynarodowych rynkach, realizowanych w formule free-on-board. Oznacza to odbiór towaru przez kupującego w porcie załadunku.

Dostawy od Venture Global Calcasieu Pass oraz Venture Global Plaquemines LNG będą realizowane za pośrednictwem instalacji produkcyjnych powstających w Luizjanie. W pierwszym przypadku dotyczy to Calcasieu Pass LNG w Calcasieu Parish, której budowa ma się zakończyć nie wcześniej niż w 2022 roku. W drugim to Plaquemines LNG w Plaquemines Parish – tu termin zakończenia budowy określono na co najmniej 2023 rok.

„W ocenie zarządu PGNiG, warunki zawartych umów są satysfakcjonujące w kontekście realizacji strategii grupy kapitałowej PGNiG w zakresie rozwoju handlu LNG na rynkach światowych” – napisano w komunikacie.

Odnośnie ceny dostaw poinformowano, że formuła cenowa umów oparta jest o cenę LNG notowaną na amerykańskim indeksie Henry Hub wraz z kosztami skroplenia.

W listopadzie ub. roku polska spółka poinformowała o podpisaniu z firmą Centrica LNG Company Ltd. średnioterminowej umowy na dostawy gazu LNG z USA. W ramach pięcioletniego kontraktu przewidziano dostawy do dziewięciu ładunków LNG. Jak wówczas informowano, był to pierwszy kontrakt na regularne dostawy amerykańskiego gazu LNG do Europy Środkowej. Miał on zmniejszyć zależność energetyczną od Rosji. Minister energii Krzysztof Tchórzewski zaznaczył, że kontrakt został podpisany na warunkach konkurencyjnych. Szef resortu energii nie podał jednak, jaka będzie dokładnie cena zamówionego gazu LNG z USA. Nie było również wiadomo, ile będzie dokładnie wynosiła ilość dostarczonego gazu. Szef PGNiG zasugerował jednak, że może to być 800 milionów metrów sześciennych. Obecnie polskie zużycie gazu wynosi około 15-16 mld metrów sześciennych rocznie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

W grudniu 2017 roku ukraiński klient PGNiG, spółka-córka amerykańskiej ERU Corporation informował, że odebrano dostawę gazu skroplonego z USA przez terminal LNG w Świnoujściu. Potwierdzono tym samym, że LNG z USA trafia na Ukrainę przez Polskę.

PAP / RIRM / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply