Podpisanie kontrowersyjnej ustawy oświatowej przez prezydenta Ukrainy zaszkodzi europejskim aspiracjom tego kraju – zagroziło MSZ Węgier.

Minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó skomentował podpisanie przez prezydenta Ukrainy groźnej dla szkolnictwa mniejszości narodowych ustawy „O oświacie”. Minister, przebywający w Singapurze wraz rządową delegacją na czele z premierem Orbanem, w stanowczy sposób zapowiedział, że wejście ustawy w życie spotka się z retorsjami Budapesztu, które odbiją się na przyszłości Ukrainy.

Możemy zagwarantować, że to wszystko zaboli Ukrainę w przyszłości – powiedział minister.

Szijjártó nazwał podpisanie ustawy przez prezydenta Ukrainy czynem „haniebnym i oburzającym”. Odniósł się także do słów Poroszenki, który wielokrotnie opowiadał się za zbliżaniem się Ukrainy do Europy. Wraz z tą decyzją, mówił minister, „oddalił się od Europy i zrobił wielki krok w przeciwnym kierunku”.

Szijjártó podtrzymał dotychczasowe stanowisko władz węgierskich, które zapowiedziały blokowanie wszelkich inicjatyw Kijowa na arenie międzynarodowej, w tym integracji Ukrainy z Unią Europejską, dopóki ukraińskie prawo oświatowe nie zostanie zmienione. W związku z tym, według ministra, Poroszenko „może zapomnieć o europejskiej Ukrainie”. W następnych słowach Szijjártó powtórzył to jeszcze dobitniej mówiąc, że „Ukraińcy mogą zapomnieć o integracji europejskiej”.

Na bieżącej sesji Rady Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych Węgry będą wetować wszelkie komentarze bądź stanowiska UE, które nie potępiają Ukrainy z wystarczającą siłą i determinacją – zapowiedział szef węgierskiego MSZ.

Przypomnijmy, że wczoraj prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał nową ustawę oświatową, która otwiera możliwość ukrainizacji szkół mniejszości narodowych, w tym szkół polskich. Nowe ukraińskie prawo oświatowe stwierdza, że „językiem nauczania (procesu edukacyjnego) w placówkach oświatowych jest język państwowy”, czyli język ukraiński. Zgodnie z przyjętą ustawą, od przyszłego roku szkolnego dzieci będą mogły uczyć się w swoim języku ojczystym tylko w państwowych przedszkolach i do klasy IV szkoły początkowej. Od klasy V, wszystkie przedmioty miałyby być nauczane w języku ukraińskim. Szkoły mniejszości narodowych, w których teraz większość przedmiotów nauczana jest w ich językach, będą musiały stopniowo przejść na język ukraiński. Dotyczy to szkół ponadpodstawowych i wyższych. Ustawa otwiera możliwość dowolnego zwiększania liczby przedmiotów nauczanych po ukraińsku samymi aktami wykonawczymi. Bez względu na to jak ustawa zostanie skonkretyzowana na poziomie tych przepisów już oznacza pogorszenie sytuacji, bowiem uniemożliwia nauczanie wyłącznie w języku mniejszości.

Ze względu na to niebezpieczeństwo, szereg państw wystąpiło już z krytyką i działaniami dyplomatycznymi mającymi wywrzeć presję na Ukrainę.  Najszybciej zareagowały Węgry. Parlament tego kraju jednogłośnie potępił ukraińską ustawę. Szef węgierskiej dyplomacji zapowiedział bojkot wszelkich inicjatyw międzynarodowych Ukrainy. Przedstawiciel tego państwa zaskarżył kontrowersyjny akt prawny na forum ONZ i OBWE.

W środę parlament Rumunii jednogłośnie przyjął uchwałę, w której uznał, że uchwalona przez Ukraińców nowa ustawa oświatowa za „drastycznie ogranicza prawa etnicznych Rumunów na Ukrainie do nauki w ojczystym języku”. Rumuni wprost powiązali sprawę ukraińskiej ustawy oświatowej z ambicjami Kijowa by przystąpić do Unii Europejskiej. Prezydent Rumunii Klaus Iohannis odwołał, w proteście przeciw ustawie, swoją wizytę w Kijowie.

Jedynym rządem nie protestującym w sprawie ewentualnego zagrożenia dla praw oświatowych swoich rodaków na Ukrainie jest rząd Polski. Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP pozostaje usatysfakcjonowane zapisami ukraińskiej ustawy oświatowej. W dniu dzisiejszym na pytanie Kresów.pl MSZ odpowiedziało, że na razie nie planuje żadnego oficjalnego komunikatu czy oświadczenia w sprawie podpisania ukraińskiej ustawy oświatowej. Ustawę tę popierają także USA.

CZYTAJ TAKŻE: Prof. Osadczy dla Kresów.pl: hańba i klęska polskiej polityki wschodniej

Kresy.pl / kormany.hu

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. SobiePan
    SobiePan :

    Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP pozostaje usatysfakcjonowane zapisami ukraińskiej ustawy oświatowej. W dniu dzisiejszym na pytanie Kresów.pl MSZ odpowiedziało, że na razie nie planuje żadnego oficjalnego komunikatu czy oświadczenia w sprawie podpisania ukraińskiej ustawy oświatowej.Otwartym pozostaje pytanie kogo reprezentuje na prawdę ten którego zwią Waszczykowski?