Ambasador Węgier na Ukrainie przypomniał, że Węgry zamierzają blokować integrację Ukrainy z NATO, dopóki ta nie zmieni ustaw godzących w węgierską mniejszość narodową. Nie spodobało się to wiceszefowi ukraińskiego MSZ.

Jak podał w czwartek ukraiński portal Europejska Prawda, ambasador István Íjgyártó udzielił wywiadu agencji Interfax-Ukraina, w którym powiedział, że Węgry będę utrzymywać weto w sprawie posiedzeń komisji NATO-Ukraina na szczeblu ministrów z powodu trzech ukraińskich reform, które są „bardzo negatywne dla Węgrów”. Chodziło mu o regulacje dotyczące oświaty, języka oraz zmianę podziału administracyjnego.

„W jakiś sposób te trzy, w pewnym sensie bardzo szerokie poglądy, bardzo postępowe, bardzo europejskie reformy, powodują trwałe pogorszenie praw mniejszości” – powiedział Íjgyártó. Węgierski ambasador dodawał, że Ukraina powinna wrócić do polityki sprzed uchwalenia trzech ustaw – ustawy o oświacie, ustawy o szkolnictwie wyższym oraz ustawy o zabezpieczeniu funkcjonowania języka ukraińskiego jako państwowego.

Słowa węgierskiego dyplomaty skrytykował w mediach społecznościowych wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Wasyl Bodnar. Według niego Íjgyártó prezentuje „starą pieśń”. Bodnar zadeklarował, że „nikt nie zmieni ukraińskiego prawa na żądanie obcego kraju”. Według niego deklaracja ambasadora jest „odejściem od konstruktywnego toru, nad którym pracują ministrowie Dmytro Kułeba i Peter Szijjártó”.

Jak pisaliśmy, od 2017 roku Węgry blokują integrację Ukrainy z NATO w związku  uderzającymi w mniejszości narodowe ukraińskimi ustawami – oświatową i językową, utrzymując swoje weto wobec natowskich rozmów z Kijowem na wysokim szczeblu pomimo nacisków Stanów Zjednoczonych. Ta pierwsza ustawa, uchwalona w 2017 r. grozi ukrainizacją szkół mniejszości narodowych na poziomie ponadpoczątkowym. Ukraińska ustawa językowa ustanowiła natomiast zakaz oficjalnego używania w działalności politycznej, administracyjnej, społecznej i gospodarczej języków innych niż ukraińskich. Rząd Viktora Orbana podkreśla, że nie ustąpi tak długo jak władze Ukrainy nie zmienią dyskryminacyjnych przepisów.

Upór Budapesztu przyniósł już pierwsze efekty. Ukraiński parlament złagodził już niektóre zapisy oprotestowane przez Węgry, trwają rozmowy dotyczące spełnienia dalszych węgierskich postulatów.  W zamian Węgry nie sprzeciwiły się uznaniu Ukrainy za Partnera Zwiększonych Możliwości NATO.

Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz