W piątek Rada Północnoatlantycka uznała Ukrainę za Partnera Zwiększonych Możliwości. Status ten jest częścią inicjatywy NATO na rzecz partnerstwa międzyoperacyjnego, która ma na celu utrzymanie i pogłębienie współpracy między sojusznikami i partnerami, którzy wnieśli znaczący wkład w operacje i misje kierowane przez NATO.

Rada Północnoatlantycka ogłosiła w piątek, że Ukraina stała się Partnerem Zwiększonych Możliwości dla NATO. Jest to część pogłębiania współpracy między sojuszem, a jej partnerami.

“Jako partner NATO Ukraina zapewniła żołnierzy do operacji sojuszu, w tym w Afganistanie i Kosowie, a także do Sił Odpowiedzi i ćwiczeń NATO. Sojusznicy wysoko oceniają ten znaczący wkład, który świadczy o zaangażowaniu Ukrainy w bezpieczeństwo euroatlantyckie. Jako partner rozszerzonych możliwości Ukraina skorzysta z większych możliwości, aby pomóc w utrzymaniu takiego wkładu. Obejmuje to zwiększony dostęp do programów i ćwiczeń interoperacyjnych oraz większą wymianę informacji, w tym wniosków wyciągniętych [z misji natowskich] – głosi oświadczenie Paktu Północnoatlantyckiego.

Zobacz też: Ukraina wybuduje na Donbasie dwie bazy wojskowe w standardzie NATO

„Ta decyzja uznaje silny wkład Ukrainy w misje NATO i świadczy o stałym zaangażowaniu Sojuszu w partnerstwa pomimo pandemii COVID-19” – poinformowała rzeczniczka NATO Oana Lungescu.

Ukraina jest obecnie jednym z sześciu partnerów Rozszerzonych Możliwości, obok Australii, Finlandii, Gruzji, Jordanii i Szwecji. Każdy z partnerów ma zindywidualizowane stosunki z NATO, oparte na obszarach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania.

“Ten dzień nadszedł. Jestem głęboko wdzięczny naszym partnerom w Sojuszu za umożliwienie tego. Ukraina w końcu zyskuje od dawna zasłużony status Partnera Zwiększonych Możliwości NATO” – poinformował na Twitterze ukraiński minister spraw zagranicznych.

Zobacz też: Ukraina: co wyborcy głównych partii sądzą o członkostwie w NATO, UE czy negocjacjach z separatystami [SONDAŻ]

Status Ukrainy jako partnera zwiększonych możliwości nie przesądza o żadnych decyzjach dotyczących członkostwa w NATO. Pakt Północnoatlantycki zachęca Ukrainę do kontynuowania reform, w tym w sektorze bezpieczeństwa i obrony, kontroli cywilnej, nadzoru demokratycznego oraz walki z korupcją.

Zobacz też: Ukraina: zmiana na stanowisku wicepremiera ds. integracji europejskiej

Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply