W miejsce odwołanego, dotychczasowego wicepremiera Ukrainy ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej, Wadyma Prystajko, parlament powołał Ołhę Stefanyszynę, deputowaną partii „Hołos” zajmującą się dotąd sprawami ochrony zdrowia.

W czwartek ukraiński parlament przyjął uchwałę, na mocy której dotychczasowy wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej, Wadym Prystajko, został odwołany ze stanowiska. Zagłosowało za tym 296 deputowanych. Premier Denys Szmyhal podziękował mu za wykonaną pracę, wsparcie, systematyczność i ducha walki. Serwis UNN zaznacza, że część deputowanych była jednak oburzona tym, że wicepremiera odwołano bez wysłuchania sprawozdania od niego. Informacje o tym, że zostanie odwołany, pojawiły się wczoraj.

Przeczytaj: Szef MSZ Ukrainy mówi o groźbie wojny między Rosją a Białorusią. Oburzenie w Moskwie i Mińsku

Prystajko to doświadczony ukraiński dyplomata, m.in. były ambasador Ukrainy w Kanadzie i przy NATO. W latach 2014-2017 był wiceministrem spraw zagranicznych, a w latach 2019-2020 ministrem spraw zagranicznych Ukrainy w rządzie Ołeksija Honczaruka. Po zwycięstwie Wołodymyra Zełenskiego w wyborach prezydenckich (uchodził za jego bliskiego współpracownika) zastąpił na tym stanowisko Pawło Klimkina. Według ukraińskich mediów, Prystajko ma zostać ambasadorem Ukrainy w jednym z krajów zachodnich, najprawdopodobniej w Wielkiej Brytanii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Tego samego dnia parlament Ukrainy wyznaczył na następczynię Prystajki Ołhę Stefanyszynę. Decyzję poparło 255 deputowanych. Nowa wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej to 37-letnia deputowana z partii Hołos, założonej przez Swiatosława Wakarczuka, lidera znanego ukraińskiego zespołu Okean Elsy. Wcześniej była aktywistką zaangażowaną w walkę z korupcją, a także w ochronę praw pacjentów. Z wykształcenia jest magistrem filologii angielskiej i niemieckiej. Należała do parlamentarnej komisji zdrowia, a w latach 2018-2019 była wiceministrem zdrowia. Zasadniczo nie posiada doświadczenia w sferze dyplomacji czy stosunków międzynarodowych.

Przypomnijmy, że jako pierwszy wiceszef ukraińskiej dyplomacji Wadym Prystajko powiedział, że nie widzi potrzeby nauczania takich przedmiotów jak geografia czy matematyka w innych językach, niż ukraiński. Jego zdaniem, nie należy to do obowiązków państwa ukraińskiego.

unn.com.ua / Unian / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    Kasper1 :

    Wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej w rządzie Ukrainy to jedno z najlepszych stanowisk rządowych gdziekolwiek i kiedykolwiek. Żadnej integracji Ukrainy ze strukturami zachodnimi nie ma i w możliwej do przewidzenia przyszłości nie będzie a więc można tylko udawać, że coś się dzieje i pracę pozorować. Poza tym odpowiedzialność żadna no bo kto będzie próbował rozliczyć takiego/taką wicepremier za brak integracji? Mogą co najwyżej posunąć ze stanowiska no ale ile taki/taka wicepremier przytuli do czasu posunięcia to jego/jej.