Wołodymyr Zełenski, nowy prezydent Ukrainy, wskazał dyplomatę Wadyma Prystajko jako swojego kandydata na szefa ukraińskiej dyplomacji.

We wtorek prezydent Ukrainy złożył wniosek ws. nominacji Wadyma Prystajko do parlamentu. Jednocześnie przedstawił drugi, dotyczący odwołania ze stanowiska obecnego ministra spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkina. Oba dokumenty zostały wcześniej podpisane, o czym poinformował Rusłan Rjaboszapka, wiceszef administracji prezydenta.

49-letni Prystajko pracował w ukraińskiej dyplomacji od 1994 roku, głównie w regionie Pacyfiku i Azji Wschodniej. Później był dyplomatą w ambasadach w Kanadzie i Waszyngtonie. W 2012 roku, za prezydentury Wiktora Janukowycza, został ambasadorem w Kanadzie. W grudniu 2014 został wiceministrem spraw zagranicznych. Od lipca 2017 roku był oficjalnym przedstawicielem Ukrainy przy NATO.

Przeczytaj: Ambasador Ukrainy przy NATO żali się na Węgrów

W maju 2019 roku Prystajko został zastępcą szefa administracji prezydenta Ukrainy ds. Międzynarodowych. W tym charakterze pod koniec maja przyjął oficjalnie szefa MSZ Polski, Jacka Czaputowicza.

Zełenski podpisał też wniosek o odwołanie ze stanowiska obecnego Generalnego Prokuratora Ukrainy, Jurija Łucenki. Prezydent Ukrainy już wcześniej parlament, by odwołać Łucenkę ze stanowiska, ale bezskutecznie. Sam prokurator generalny odmawia dobrowolnego odejścia ze stanowiska. Twierdzi, że może ustąpić nie wcześniej, niż po przyspieszonych wyborach do parlamentu.

Unian/ Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply