Wołodymyr Zełenski spotkał się w niedzielę z przebywającym w Kijowie byłym premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem – przekazał portal Ukrinform.

Jak przekazał portal Ukrinform, Wołodymyr Zełenski spotkał się w niedzielę z przebywającym w Kijowie byłym premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował byłego premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona o sytuacji na froncie.

„Słyszałem pańskie wypowiedzi w Davos, bardzo za nie dziękuję. Dziękuję za wsparcie naszego kraju” – powiedział prezydent.

Podczas spotkania Zełenski i Johnson wymienili poglądy na temat praktycznych kroków, jakie brytyjski polityk może podjąć, by pomóc Ukrainie w tym trudnym czasie. W szczególności rozmawiali o przygotowaniu „szczytu pokojowego”, który ma się odbyć w celu realizacji formuły pokoju, którą prezydent przedstawił w ubiegłym roku przywódcom „Grupy Dwudziestu”.

„Jednym z punktów formuły pokojowej są gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy” – powiedział.

„Jestem pewien, że najlepszą gwarancją dla nas byłoby członkostwo w NATO. Ważne jest, aby aktywnie promować ideę, aby nasze państwo stało się członkiem Sojuszu” – podkreślił Zełenski.

Zobacz też: Nowy minister obrony Niemiec zapowiada podróż na Ukrainę

Na prośbę Johnsona prezydent szczegółowo poinformował go o sytuacji na froncie. Głowa państwa wyraziła przekonanie, że dzięki silnemu wsparciu swoich partnerów Ukraina będzie w stanie powstrzymać rosyjskiego agresora i wyzwolić wszystkie czasowo okupowane terytoria.

„Dodatkowa mobilizacja nie pomoże Rosji, jej armia nie ma motywacji” – powiedział Zełenski.

Były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson odwiedził Buczę i Borodiankę w obwodzie kijowskim. Zapoznał się ze zniszczeniami, jakich doznały osady.

Kresy.pl/Ukrinform

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply