Premier Japonii Fumio Kishida udaje się we wtorek z niespodziewaną wizytą na Ukrainę, aby spotkać się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim – dzień po tym, jak chiński przywódca Xi Jinping spotkał się w Moskwie ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Putinem.

W wydanym we wtorek oświadczeniu japońskie MSZ poinformowało, że wizyta Kishidy na Ukrainie odbyła się na zaproszenie Zełenskiego. Kishida wróci do Japonii w czwartek. “Wizyty Kishidy i Xi podkreślają głębokie podziały w północno-wschodniej Azji wobec wojny na Ukrainie” – zwraca uwagę CNN.

Informacje agencji Associated Press wskazują, że japoński polityk w podróż wybrał się z Polski, gdzie wsiadł do pociągu jadącego w kierunku Kijowa.

Także japońska telewizja publiczna NHK pokazała Kishidę jadącego pociągiem z Polski w kierunku Kijowa – podaje AP.

Media zwracają uwagę, że będzie to pierwsza wizyta premiera Japonii w Kijowie od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji. Japoński premier to ostatni przywódca państwa z grupy G7, który udaje się na Ukrainę od wybuchu wojny.

Agencja AP podkreśla, że to pierwsza wizyta przywódcy Japonii w kraju ogarniętym konfliktem zbrojnym od zakończenia II wojny światowej.

W drodze na Ukrainę japoński premier spotkał się z premierem Indii Narendrą Modim.

W drodze powrotnej ma spotkać się z Mateuszem Morawieckim.

Media zwracają uwagę, że wizyta japońskiego premiera na Ukrainie ma miejsce w tym samym czasie, co wizyta chińskiego przywódcy w Rosji.

Xi Jinping przybył do Moskwy w poniedziałek z wizytą państwową. We wtorek program Xi Jinpinga rozpocznie się od spotkania z premierem Rosji Michaiłem Miszustinem. Oficjalna ceremonia spotkania Prezydenta Federacji Rosyjskiej z Prezydentem Chin odbędzie się w Wielkim Pałacu Kremlowskim o godz. 15 czasu moskiewskiego, następnie odbędzie się spotkaniu w wąskim formacie, później – w rozszerzonym, z udziałem dwóch delegacji. Po rozmowach odbędzie się ceremonia podpisania dokumentu, po której Putin i Xi Jinping złożą oświadczenie dla mediów. Wtorek zostanie zwieńczony uroczystą kolacją. Wizyta już została skrytykowana przez szefa dyplomacji USA Antony’ego Blinkena, który stwierdził, że Chiny zapewniają Rosji dyplomatyczną osłonę, która umożliwie tej drugiej popełnianie zbrodni na Ukrainie

edition.cnn.com / apnews.com / nhk.or.jp / Kresu.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply