Szef MSZ spotkał się z Zełenskim. Zapewniał go o wsparciu, kwestii kresowych nie podniósł

Szef MSZ Jacek Czaputowicz podczas wizyty na Ukrainie spotkał się przede wszystkim z nowym prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Koncentrował się na podkreślaniu polskiego wsparcia na rzecz Ukrainy. Według dostępnych relacji w ogóle nie poruszył kwestii dotyczących mieszkających tam Polaków czy polityki historycznej i tożsamościowej.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Szwecji, Jacek Czaputowicz i Margot Wallström przybyli wczoraj do Kijowa z dwudniową wizytą. W piątek, drugiego dnia wizyty, spotkali się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Podczas rozmowy z ukraińskim prezydentem, minister Czaputowicz zapewnił go o polskim wsparciu dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Wyraził też przekonanie, że konflikt z Ukrainy z Rosją musi być rozwiązany w drodze pokojowej, przy wsparciu ze strony zachodnich partnerów Kijowa. Szef MSZ przypomniał też, że Polska ustawicznie podnosi kwestie bezpieczeństwa Ukrainy na agendach organizacji międzynarodowych, w tym: Rady Bezpieczeństwa ONZ, Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), Rady Europy, Unii Europejskiej czy NATO.

 

Według oficjalnej relacji MSZ, podczas rozmowy dużo uwagi poświęcono sytuacji w Donbasie, szczególnie możliwym formom wsparcia odbudowy tego regionu przy zaangażowaniu biznesu i społeczności międzynarodowej, a także UE. Z kolei prezydent Zełenski podkreślił znaczenie rozbudowy ukraińskich mediów informacyjnych w Donbasie, by stworzyć przeciwwagę dla wpływów rosyjskiej sieci medialnej.

Politycy omawiali również możliwości rozszerzenia współpracy i dalszego zbliżania Ukrainy z Unią. Czaputowicz wyraził zadowolenie z nadchodzącej wizyty ukraińskiego prezydenta w Brukseli, jako potwierdzenia proeuropejskiego i euroatlantyckiego kierunku Kijowa. Potwierdził też zaproszenie do złożenia wizyty w Polsce.

Według relacji strony ukraińskiej, Zełenski podziękował ministrom z Polski i Szwecji za wsparcie na rzecz suwerenności i integralności terytorialnej, a także za konsekwencję ws. polityki unijnych sankcji wobec Rosji. Powiedział, że zwalczanie korupcji, biedy i stagnacji gospodarczej to dla niego „drugi front”, po kwestii Krymu i Donbasu.

Wspólna podróż z minister Wallström odbyła się w 10 rocznicę zainicjowania przez Polskę i Szwecję Partnerstwa Wschodniego. Ukraina jest w nim największym i bardzo ambitnym partnerem.  Obaj dyplomaci wygłosili w związku z tym wykład dla studentów Uniwersytetu Tarasa Szewczenki. Dotyczył on przyszłości Partnerstwa Wschodniego oraz roli Kijowa w budowaniu stabilnego regionu.

W swoim wystąpieniu na uniwersytecie, Czaputowicz podkreślał, że trzeba rozważyć wzmocnienie strukturalne Partnerstwa Wschodniego, m.in. poprzez zbliżenie systemów prawnych czy utworzenie rotacyjnej prezydencji, jak również rozszerzenie współpracy sektorowej na takie dziedziny, jak np. bezpieczeństwo energetyczne. Zaznaczył, że dla tego programu Ukraina ma znaczenie kluczowe.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Czaputowicz i Wallström spotkali się także z przedstawicielami frakcji partyjnych w ukraińskim parlamencie. Rozmawiano m.in. o wewnętrznej sytuacji politycznej w tym kraju w kontekście zbliżających się przedterminowych wyborów parlamentarnych, relacjach UE – Ukraina czy o porozumieniach mińskich. Wcześniej szefowie polskiego i szwedzkiego MSZ spotkali się z przedstawicielami ukraińskich organizacji pozarządowych. ‎Rozmówcy podkreślili rolę społeczeństwa obywatelskiego we wprowadzaniu reform na Ukrainie.

Pierwszego dnia wizyty, w czwartek, Czaputowicz i Wallström spotkali się z Wadymem Prystajko, obecnie zastępcą szefa administracji prezydenta Ukrainy ds. Międzynarodowych, oraz z wciąż jeszcze urzędującym ministrem spraw zagranicznych Pawło Klimkinem. Głównymi tematami rozmów były relacje na linii Bruksela-Kijów, konflikt ukraińsko-rosyjski, a także współpraca Polski, Szwecji i Ukrainy w obszarze polityki bezpieczeństwa, jak również kwestia odbudowy Donbasu.

Polska delegacja odwiedziła neogotycki Kościół św. Mikołaja, zaprojektowany przez polskiego architekta Władysława Horodeckiego. Odbyło się tam spotkanie z biskupem rzymskokatolickim Witalijem Krywickim oraz przedstawicielami społeczności polskich na Ukrainie.

W żadnych relacjach ze spotkania nie ma wzmianki o poruszeniu przez ministra Czaputowicza kwestii dotyczących Polaków na Ukrainie, polityki historycznej czy przyjętych przez rząd Wołodymyra Hrojsmana i zaakceptowanych przez poprzedniego prezydenta Petra Poroszenkę kontrowersyjnych ustaw o oświacie i o języku ukraińskim jako państwowym, które uderzają w prawa mniejszości polskiej.

Przypomnijmy, że ponad tydzień temu, gdy prezydent Węgier János Áder spotkał się z Zełenskim, według relacji węgierskich mediów, głównym tematem rozmów obu prezydentów były problemy etnicznych Węgrów na Ukrainie. Ader powiedział Wołodymyrowi Zełenskiemu, że Węgrzy z Zakarpacia oczekują poszanowania przez Kijów ich praw i rozwiązania takich kwestii jak podwójne obywatelstwo czy ukraińskie ustawy o edukacji i o języku.

– Wyraziłem jasno, iż węgierska społeczność na Zakarpaciu nie prosi o nic więcej niż o to, żeby Ukraina przestrzegała zobowiązań, do których obligują ją jej konstytucja i traktaty międzynarodowe – zaznaczył prezydent Węgier. Dodał, że obecnie prawa Węgrów z Ukrainy są ograniczane bardziej, niż było to za czasów ZSRR.

Czytaj także: MSZ Węgier liczy, że Zełenski pomoże rozwiązać trudną sytuację mniejszości węgierskiej

MSZ / president.gov.ua / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply