Minister obrony Ukrainy chce wznieść w dwóch miejscach na wschodzie Ukrainy wojskowe bazy w standardzie NATO. Obiekty miałyby być zbudowane od podstaw.

Jednym z priorytetów obecnego kierownictwa ministerstwa obrony Ukrainy jest budowa infrastruktury wojskowej. „Planujemy zbudować wysokiej jakości infrastrukturę, aby wszyscy wiedzieli, że możemy mieć także bazy wojskowe oparte na standardach NATO. W szczególności są to dwa obiekty, które budujemy w szczerym polu. Będą to bazy wojskowe: jedna w Mariupolu, a druga w Siewierodoniecku” – powiedział minister obrony Ukrainy Andrij Zahorodniuk w wywiadzie udzielonym gazecie Kyiv Post, który ukazał się w czwartek na stronie internetowej gazety.

Gruntownie przebudowany i wyposażony ma zostać Szyrokij Łan, gigantyczne koszary w obwodzie mikołajowskim dla rekrutów znane z okropnych warunków.

Inne plany ministra ujawnione w wywiadzie to zwiększenie przejrzystości zakupów dla ukraińskiej armii. Według niego prasa i społeczeństwo obywatelskie będą miały pełny dostęp do ofert i informacji o przetargach. Zamówienia na wielomilionowe zamówienia przestaną być opracowywane przez zaledwie kilku urzędników, których nikt nie nadzoruje. Na razie nowy projekt ustawy o zamówieniach obronnych znajduje się w ukraińskim parlamencie. Minister ma nadzieję, że jeśli zostanie przyjęty, plan zakupów na 2021 rok zostanie stworzony zgodnie z tymi przepisami.

Zahorodniuk planuje też wprowadzić reformy mające na celu zwiększenie atrakcyjności służby wojskowej, między innymi poprzez zapewnienie mieszkań dla personelu wojskowego. Jak powiedział, po tych reformach wojsko będzie mogło „pożegnać się ze Związkiem Radzieckim na zawsze”.

Jak pisze Kyiv Post, wiele ukraińskich przepisów wojskowych, struktury ministerstwa obrony i przepisy dotyczące bezpieczeństwa narodowego zostały już zsynchronizowane z NATO. Oczekuje się, że w tym roku Ukraina zakończy proces przejścia do zgodnej z NATO struktury personelu wojskowego. W lutym lub na początku marca br. Zahorodniuk planuje przedstawić nową strategię bezpieczeństwa i koncepcje polityki obronnej Ukrainy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Putin zakpił z ukraińskiej armii [+VIDEO]

Kresy.pl / mil.gov.ua / kyivpost.com

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz