Węgry uzależniają wycofanie się z blokowania integracji Ukrainy z NATO od opinii swoich rodaków, którzy mieszkają w tym państwie.

Jak pisaliśmy, w piątek do Budapesztu przyjechał minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, by omawiać warunki zdjęcia węgierskiego weta w sprawie zbliżenia Ukrainy z NATO. Od 2017 roku bowiem Węgry blokują integrację Ukrainy z NATO w związku uderzającymi w mniejszości narodowe, w tym węgierską na Zakarpaciu, ukraińskimi ustawami – oświatową i językową. Portal Hungary Today przedstawił swoją relację ze wspólnego briefingu Kułeby z jego węgierskim odpowiednikiem – Peterem Szijjártó, która stanowi uzupełnienie dla opisywanych przez nas wcześniej ukraińskich relacji z tego wydarzenia.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Szijjártó wskazywał, że w relacjach dwustronnych Węgier i Ukrainy wciąż istnieją kwestie, na które strony patrzą odmiennie, takie jak edukacja i prawa językowe mniejszości węgierskiej. Szef węgierskiego MSZ podkreślał, że Węgry przestaną blokować posiedzenia rady NATO-Ukraina, gdy zakarpaccy Węgrzy powiedzą, że problemy w tych dziedzinach zostały rozwiązane.

Z jego słów wynika, że uzgodniono harmonogram, a Ukraina przedstawiła projekt wspólnej deklaracji określającej „mapę drogową”, zawierającej m.in. rozdziały dotyczące edukacji, języka i gospodarki. Szijjártó dodawał, że w czerwcu zbiorą się trzy międzyrządowe komisje w celu wypracowania rozwiązań, które będą akceptowalne zarówno dla etnicznych Węgrów na Zakarpaciu, jak i dla rządu ukraińskiego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Szijjártó wyraził zadowolenie z ukraińskich planów inwestycji strukturalnych z obwodzie zakarpackim. „Węgry również chętnie biorą w tym udział i zapewniają pożyczkę pomocową w wysokości 50 milionów dolarów” – mówił minister spraw zagranicznych Węgier. Szijjártó mówił również o możliwości otwarcia nowych przejść granicznych i odnowienia mostu na rzece Cisa w Záhony. Dodał, że Węgry są gotowe do kontynuowania Zakarpackiego Programu Rozwoju Gospodarczego, w ramach którego wsparcie otrzymało już 33 tys. projektów.

Zdaniem Szijjártó fakt, iż Dmytro Kułeba jako szef ukraińskiego MSZ odbył swoją pierwszą podróż zagraniczną właśnie na Węgry, stanowi ważny znak dla przyszłych stosunków.

Jak pisze Hungary Today, szef ukraińskiej dyplomacji deklarował, iż nadszedł czas, aby „otworzyć nowy rozdział w stosunkach dwustronnych, znaleźć wzajemnie korzystne rozwiązania otwartych spraw i nadal wspierać się nawzajem”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że po wejściu w życie ukraińskiej ustawy oświatowej Węgry ogłosiły blokadę integracji Ukrainy z UE i NATO. Budapeszt domaga się uchylenia tej ustawy wymierzonej w ponadpodstawowe szkolnictwo mniejszości narodowych. Kolejną „kością niezgody” pomiędzy oboma krajami jest ustawa o języku państwowym, również godząca w prawa mniejszości.

Kresy.pl / Hungary Today

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz