Stany Zjednoczone zgadzają się z Węgrami w kwestii ukraińskiej ustawy oświatowej i naciskają na Ukrainę, by ją zmieniła. Jednocześnie Amerykanie mają szereg zastrzeżeń wobec polityki zagranicznej Węgier. – twierdzi węgierski liberalny portal Direkt36 powołując się na depeszę wysłaną do Budapesztu przez ambasadora Węgier w USA.

Depesza, do której dotarł portal Direkt36, opisuje szczegóły rozmów wiceministra spraw zagranicznych Węgier Levente Magyara w Waszyngtonie, m.in. z asystentem sekretarza stanu USA ds. Europy i Eurazji Wessem Mitchelem, z którym Magyar spotkał się 18. grudnia ub. roku.

Według węgierskiego portalu Mitchell okazywał w trakcie rozmowy “frustrację” z powodu polityki zagranicznej Węgier. Notatka węgierskiego ambasadora ma mówić, iż Magyar otrzymał “bardziej negatywny, skoordynowany przekaz na poziomie politycznym”. Inny amerykański urzędnik, wyższy doradca sekretarza stanu Brian H. Hook miał nawet wyrażać “zniecierpliwienie” wobec Budapesztu. Węgrom zarzucono m.in., że zamiast wydać USA dwóch rosyjskich handlarzy bronią, deportowały ich do Rosji. Węgierski rząd był również wzywany przez amerykańskich urzędników do uczestnictwa w co najmniej dwóch projektach energetycznych – chodziło o chorwacki terminal LNG zdolny do odbierania gazu z USA oraz o rurociąg gazowy między Węgrami a Rumunią – oraz w sprawie umowy o współpracy w zakresie obronności (DCA).

PRZECZYTAJ: Prasa: Orban postawił się Amerykanom

Z notatki ma wynikać, że jedną z niewielu spraw, w których USA zdawały się stać po stronie Węgier, jest spór o ukraińską ustawę oświatową wymierzoną w szkolnictwo ponadpodstawowe mniejszości narodowych, w tym mniejszości węgierskiej.

“W przypadku Ukrainy strona amerykańska zgadza się teraz z węgierskim stanowiskiem dotyczącym nacjonalistycznej postawy Ukrainy i że ustawa oświatowa może być niebezpiecznym precedensem”. – takie słowa miały znaleźć się w depeszy węgierskiego ambasadora. Mitchell miał przyznać, że “węgierskie zastrzeżenia wobec ukraińskiej ustawy oświatowej są uprawnione i że USA stale podnoszą tę kwestię ze stroną ukraińską”. Amerykański urzędnik miał także wyrazić nadzieję, że ukraińskie władze wkrótce poczynią w tej sprawie ustępstwa. Niemniej Mitchell miał za złe premierowi Orbanowi, iż określił Ukrainę mianem “państwa buforowego”. Amerykanin stwierdził, że integracja Ukrainy z Zachodem ma leżeć również w “fundamentalnym interesie” Węgier a Ukraina ma szansę stać się przykładem jak “małe [sic! – red.] państwo narodowe może uniezależnić się od Rosji”.

Przypomnijmy, że po wejściu w życie ukraińskiej ustawy oświatowej Węgry ogłosiły blokadę integracji Ukrainy z UE i NATO. Budapeszt domaga się uchylenia tej ustawy wymierzonej w ponadpodstawowe szkolnictwo mniejszości narodowych.

CZYTAJ TAKŻE: USA straszą Węgry Rosją i wzywają do ułożenia relacji z Ukrainą

Kresy.pl / direkt36.hu / zaxid.net

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply