Premier Węgier Viktor Orban nie uległ naciskom Amerykanów w sprawie zmiany węgierskiej polityki wobec Chin, Rosji a także Ukrainy. – napisał w niedzielę Wall Street Journal powołując się na źródło w węgierskiej administracji mające wiedzę o przebiegu grudniowej rozmowy Orbana z ambasadorem USA w Budapeszcie.

Według źródła Wall Street Journal Orban odmówił amerykańskiemu ambasadorowi zmiany prowadzonej polityki zagranicznej zapewniając jednocześnie, że Węgry chcą w dalszym ciągu wnosić swój wkład do NATO. Orban miał „stanowczo” sprzeciwić się naciskom USA w sprawie „ograniczania wpływów” Rosji i Chin w Europie. Według WSJ premier Węgier powiedział amerykańskiemu dyplomacie, że w tej kwestii jego kraj chce być „neutralny jak Austria”.

WSJ wspomniało, że w ostatnich tygodniach Stany Zjednoczone naciskały na Węgry, by podjęły bardziej stanowcze kroki w celu zapobieżenia możliwemu szpiegostwu elektronicznemu przez Chiny, a o miesięcy „naciskały na NATO, w celu zwiększenia wsparcia dla Ukrainy w konflikcie z Rosją”.

„Orban oparł się obu posunięciom. Podobnie jak niektórzy inny europejscy przywódcy, zaprosił chińskie inwestycje w internetową infrastrukturę swojego kraju. Blokuje także rozmowy NATO z Ukrainą na szczeblu ministerialnym, ponieważ, jak mówi jego rząd, chce, by w ukraińskich szkołach było więcej lekcji po węgiersku dla mniejszości węgierskiej na Ukrainie” – napisało Wall Street Journal.

Jak powiedział WSJ węgierski urzędnik, „celem Orbana jest robienie interesów z Rosją”.

Przypomnijmy, że w listopadzie ub. roku sekretarz energii USA Rick Perry zaapelował do Węgier, by zrezygnowały z rosyjskich gazociągów. W grudniu ub. roku ambasador USA w Budapeszcie David B. Cornstein wezwał Węgry do naprawienia stosunków z Ukrainą i zaprzestania blokowania współpracy tego państwa z NATO.

CZYTAJ TAKŻE: Szef MSZ Węgier: Węgry nie są prorosyjskie ani proamerykańskie. Są prowęgierskie

Kresy.pl / WSJ / unian.info

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Kasper1
  Kasper1 :

  Orban to Polityk z krwi i kości który broni tego co w jego pojęciu jest węgierską racją stanu. Tacy jak on są właśnie najbardziej szanowani w świecie polityki. Jakiż to kontrast do nie mających krzty honoru, żałosnych lokajów Stanów Zjednoczonych czyli „naszych” władz.

 2. franciszekk
  franciszekk :

  Viktor Orban to prawdziwy Madziar i mąż stanu państwa węgierskiego. Broni interesów Madziarów wobec agresywnych INTERESÓW; amerykańskich, żydowskich, bander – Landu, UE, nie tak jak tzw. „politycy” z PiS-u w nadwiślańskim Landzie zwanym PO+Land!
  PiS-iory nachalnym przymilaniem się przypominają bezdomnego psa kundla. Wzbudzają PO+gardę u rozsądnych Polaków i brak szacunku u obcych: USA, Izraela,UE a nawet u NEO-banderowców!!!….

  • Kasper1
   Kasper1 :

   @franciszekk Proszę o nie porównywanie cudownego i budzącego chęć natychmiastowej pomocy, bezdomnego psa kundla (który nigdy nie przymila się nachalnie) do większości POPiS-owej hołoty nie znającej znaczenia słów „honor”, „uczciwość” czy „patriotyzm”.