Stany Zjednoczone wezwały Węgry do naprawienia stosunków z Ukrainą i zaprzestania blokowania współpracy tego państwa z NATO. – podaje agencja Reutera.

Ambasador USA w Budapeszcie David B. Cornstein wystąpił w czwartek przed członkami komisji spraw zagranicznych węgierskiego parlamentu. Znaczną część przemówienia amerykańskiego dyplomaty zajęła kwestia stosunków pomiędzy Węgrami a Ukrainą, napiętymi z powodu ukraińskiej ustawy oświatowej zmierzającej do ukrainizacji ponadpodstawowego szkolnictwa mniejszości narodowych.

Ambasador Cornstein skrytykował działania węgierskiego rządu, który zablokował integrację Ukrainy z NATO do czasu zmiany ustawy oświatowej przez Ukrainę. „To nie jest czas na zatrzymanie współpracy NATO z Ukrainą. NATO nie jest organizacją mającą na celu prowadzenie mediacji w sprawach mniejszości narodowych, języka czy szkół.” – oświadczył amerykański dyplomata. „Przeniesienie tych spraw na forum NATO osłabia sojusz; osłabia bezpieczeństwo Węgier” – przekonywał Cornstein używając argumentu, że „Ukraina jest w stanie wojny” a „Rosja chce podważyć ukraińską suwerenność i integralność terytorialną”.

Amerykański ambasador zadeklarował „nieugięte” wsparcie dla Ukrainy. „Dążymy do sukcesu stabilnej, dostatniej, demokratycznej i wolnej Ukrainy. Popieramy Ukrainę w jej przeciwdziałaniu rosyjskiej agresji i podejmowaniu reform mających na celu zwiększenie dobrobytu, bezpieczeństwa i rządów prawa”.- mówił.

CZYTAJ TAKŻE: USA wzywają Węgry do nieblokowania Komisji NATO-Ukraina

David B. Cornstein dodawał, że USA „uznają i szanują” węgierskie obawy związane z polityką edukacyjną na Ukrainie, lecz chcą, by sprawy te zostały w najbliższym czasie rozwiązane przez obie strony. „Jesteśmy jednak przekonani, że jako najlepszym sposobem promowania reform na Ukrainie przez sojuszników z NATO jest rozmowa z Ukrainą, a nie blokowanie ukraińskiej współpracy z NATO. Współpraca Ukraina-NATO pomoże wszystkim obywatelom Ukrainy, w tym także etnicznym Węgrom. Musimy mieć na uwadze szeroką perspektywę. Putin nie jest zainteresowany suwerennością narodową. Jego wizja jest neoimperialna. Jeśli Ukraina upadnie, Węgry będą na pierwszej linii rosyjskiej agresji”. – stwierdził amerykański dyplomata.

Ambasador wskazał również na możliwości dywersyfikacji źródeł energii, które otwierają się przed Węgrami, mocno zależnymi obecnie od rosyjskiego gazu. Zasugerował, że Węgry mogą z tego powodu otrzymać teraz od Rosji ofertę bardzo niskiej ceny na gaz. „Szukanie dobrej ceny ma sens, ale trzeba pamiętać o koszcie rzeczywistym. Kiedy jesteś zależny od rosyjskiego gazu, nie płacisz po prostu dolarami za metry sześcienne. Jest jeszcze koszt twojej niepodległości i bezpieczeństwa”. – przekonywał Cornstein.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Szef MSZ Węgier: Węgry nie są prorosyjskie ani proamerykańskie. Są prowęgierskie

Kresy.pl / Reuters / hu.usembassy.gov
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

14 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. tagore
  tagore :

  Przynajmniej nikt nie ma złudzeń kto wywiera presję na Polskę w sprawie kontynuowanie bezsensownej polityki wschodniej i jak płonne okazały się po odwołaniu poprzedniego ambasadora USA nadzieje Kaczafiego na zakończenie presji na polski Rząd.
  Ujawnienie listu aktualnego ambasadora przez Premiera i Pani Ambasador z Schetyną oznacza chyba nowy rozdział tej historii.

  • Avatar
   Gaetano :

   Jakie „nadzieje Kaczafiego”, co to za farmazony? Kalkstein był wszystkiego świadom, włącznie z presją, bo aż tak naiwny nie jest i nie zrobi nic uderzającego w interesy usraela nawet gdyby chciał, a chyba jest jasne, że nie chce i nie może. Poza tym, abstrahując odnośnie roli gada zza oceanu, tzw. polityka wschodnia nie istnieje od samego początku III RPRL.
   Najmniejszych złudzeń nie ma już od bardzo dawna i w tej konfiguracji nic nie ma prawa się zmienić w bantustanie, dopóki nie będzie polskich elit wraz z zapleczem. I nie sugeruj tutaj, jakoby nierząd był „polski”; jeśli masz jeszcze wątpliwości, zerknij sobie na coroczny spęd chanukowy w tzw. parlamencie. A w nim pejsaci wchodzą sobie zawsze głównymi drzwiami, goje – bocznymi.

    • Avatar
     Gaetano :

     @jwu Pozwolę sobie mieć zupełnie inne zdanie w tej kwestii. Takie myślenie oznacza już tylko kładzenie się na polu w bezruchu. Pisałem Ci już kiedyś, że obecny od dawna stan nie oznacza bynajmniej, że musi tak być już zawsze i żadna siła tego nie zmieni, i nie myl tego z optymizmem, od którego jestem daleki. Poza tym, praca u podstaw może kiedyś zebrać swoje żniwo (nie pytaj mnie kiedy) w momencie najmniej spodziewanym. Podejrzewam, że wiesz, że historia lubi czasem płatać figle.

     • Avatar
      jwu :

      @Gaetano Przyznam się ,że sprawia mi wielką radość ,gdy czytam Twoje komentarze,i ludzi Tobie podobnych.Bo sam straciłem już wszelką nadzieję na to ,że będzie inaczej.I przestałem wierzyć w demokratyczne wybory.A tylko one mogłyby coś zmienić ?Wszystko przebiega (nadal), w myśl starego powiedzenia:nie ważne ilu i kto głosuje,ważne kto głosy liczy ?

     • Avatar
      Gaetano :

      @jwu I vice versa. Doskonale Cię rozumiem, bo od b. dawna sprawy zmierzają w złym kierunku, a widząc otaczający nas chłam i butę naszych wrogów, można się załamać. Nikt świadomy nie jest od tego wolny. Nadzieja… czy ja wiem. Zobacz, jak działali ludzie z NSZ, czy ci od jaszczurki. Jeśli nie wierzysz w demokratyzm to witaj w klubie. To tylko fasada, zwłaszcza ten wariant wdrożony od samego początku u nas. Wzięcie tych kanalii na przeczekanie nic nie da, ale w specyficznych sytuacjach właściwe jest „nie robienie nic” (a tego trzeba się nauczyć), i tutaj Braun ma rację. W tym całym ujęciu niezwykła jest sytuacja naszego narodu odnośnie wydarzeń poprzedzających Gietrzwałd w 1877r.
      Saluto!

 2. Avatar
  Kasper1 :

  Mam nadzieję, że Orban i Węgrzy nie zwrócą uwagi na tę „troskę o niezależność i bezpieczeństwo” ich kraju wyrażoną przez amerykańskiego ambasadora na Węgrzech, Żydka Davida B. Cornsteina i będą blokować zbliżenie banderowskiej Ukrainy z NATO do końca świata i jeden dzień dłużej.

  • Avatar
   jwu :

   @Beresteczko1651 Dokładnie.Banaderowcy z za rzeki czczą ludobójców,ustalają przepisy szykanujące mniejszości narodowe ,a winnymi są wyłącznie Węgrzy ,bo z tym walczą.Co za hipokryzja ? No i jeszcze jedno ,jankesi już nie proszą o dywersyfikację a wręcz wywierają presję ,nie oferując żadnej taniej alternatywy.Nie wiem ,czy wkrótce na ulicach Budapesztu nie pojawią się żółte kamizelki na podobną skalę jak we Francji ? Dzisiaj mieliśmy tego przedsmak.