Peter Szijjartó, szef MSZ Węgier powiedział, że sankcje nałożone przez UE na Rosję powodują znaczący uszczerbek dla węgierskiej gospodarki.

W piątek szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto udzielił wywiadu rosyjskiej stacji Rossija24. W rozmowie odniósł się m.in. do kwestii unijnych sankcji nałożonych na Rosję. Jego zdaniem, sprawa ta wymaga dyskusji i zaznaczył, że gospodarka Węgier straciła przez te sankcje 8 mld dolarów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

– Powinna odbyć się dyskusja nad tym, czy sankcje wprowadzone przez Unię Europejską w odniesieniu do Rosji okazały się być skuteczne, czy nie. Uważam, że to bardzo uprawniony postulat z naszej strony, gdyż sankcje, które są poważną decyzją, spowodowały znaczący uszczerbek dla węgierskiej gospodarki – powiedział Szijjarto.

– W ciągu kilku ostatnich lat, węgierskie firmy straciły blisko 8 mld dolarów w związku z brakiem możliwości eksportu do Rosji – podkreślił szef MSZ Węgier. – Wcześniej Rosja była drugim partnerem handlowym naszego kraju, teraz zajmuje 12 miejsce – dodał.

Węgierskie władze krytycznie oceniają sankcje wobec Rosji, przy czym podczas głosowań w tej sprawie na forum UE, podobnie jak inne kraje członkowskie, opowiadają się za ich przedłużaniem. Jakiś czas temu, w wywiadzie dla stacji RT, Peter Szijjarto pytany o tę sprawę zaznaczał, że Węgry zajmują tu konsekwentne stanowisko. Mianowicie, krytykują sankcje i wzywają do dyskusji nad ich sensem, ale jednocześnie chcą utrzymać jedność państw członkowskich UE i dlatego głosują podobnie, jak reszta.

W lipcu br., premier Węgier Viktor Orbán spotkał się na Kremlu z prezydentem Rosji oraz innymi czołowymi rosyjskimi politykami. Orban w czasie spotkania z Putinem skrytykował unijne sankcje wobec Rosji. Węgierski premier ocenił, że dwustronne stosunki „rozwijają się wspaniale”.

Przeczytaj: Putin na spotkaniu z Orbanem: Węgry jednym z kluczowych partnerów Rosji w Europie

„Mówiąc wprost, jeśli by nie było sankcji, które nam szkodzą moglibyśmy jeszcze szybciej posuwać się naprzód. Te środki [sankcje] w istocie przynoszą szkody, tracimy możliwości. Chciałbym was zapewnić panie Putin, że my [opowiadamy się] za normalizacją stosunków między Rosją a światem zachodnim” – powiedział Orbán.

Przeczytaj także: Premier Włoch sceptycznie o sankcjach wobec Rosji

ria.ru / PAP / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz