Orban w czasie spotkania z Putinem skrytykował unijne sankcje wobec Rosji

Premier Węgier Viktor Orbán spotkał się na Kremlu z prezydentem Rosji oraz innymi czołowymi rosyjskimi politykami.

Władimit Putin przyjął Orbána w towarzystwie rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa, prezydenckiego doradcy Jurija Uszakowa i minister ochrony zdrowia oraz współprzewodniczącej Węgiersko-Rosyjskiej Komisji Międzynarodowej do Spraw Współpracy Gospodarczej Weroniki Skworcowej.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„My wiemy jak lubicie futbol” – powiedział Putin witając premiera Węgier, który wybiera się na finałowy mecz Mistrzostw Świata w piłce nożnej. Prezydent Rosji stwierdził, że relacje jego państwa z Węgrami „rozwijają się w pozytywny sposób” – cytuje rządowa „Rossijskaja Gazieta”. Podkreślił, że w zeszłym roku obroty handlowe między dwoma państwami zwiększyły się aż o 25% i w roku bieżącym nadal się zwiększają. Wspomniał, że na jedną z węgierskich firm przypada 4% importu lekarstw do Rosji. Putin zaznaczył, że Rosja otworzyła swój rynek przed węgierskimi przedsiębiorstwami, w tym firmami budowlanymi. Rosyjski prezydent mówił o swoim zadowoleniu z dotychczasowej współpracy z Węgrami.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

„Chciałem podziękować za możliwość bycia tutaj” – rozpoczął swoje przywitanie Orbán. Pochwalił gospodarza za „bardzo profesjonalną organizację” piłkarskich Mistrzostw Świata. Opisywał swój dłuższy pobyt w Rosji, wcześniej spędził bowiem dwa dni w Sankt Petersburgu i trzy dni w Moskwie. Nazwał te rosyjskie miasta „brylantami europejskiej cywilizacji”. Węgierski premier ocenił, że dwustronne stosunki „rozwijają się wspaniale”. „Mówiąc wprost, jeśli by nie było sankcji, które nam szkodzą moglibyśmy jeszcze szybciej posuwać się naprzód. Te środki [sankcje] w istocie przynoszą szkody, tracimy możliwości. Chciałbym was zapewnić panie Putin, że my [opowiadamy się] za normalizacją stosunków między Rosją a światem zachodnim” – powiedział Orbán.

Czytaj także: Węgry będą kupować gaz z Rumunii. Orbán: „To koniec ery monopolu rosyjskiego gazu”

rg.ru/kresy.pl

 

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz