Ukraińskie Koleje uruchomiły międzynarodowe połączenie pomiędzy stolicami Ukrainy, Białorusi, Litwy i Łotwy.

W piątek 28. września z Kijowa po raz pierwszy wyruszył tzw. „pociąg czterech stolic” łączący Kijów, Mińsk, Wilno i Rygę. – podała agencja Ukrinform.

Ukraińskie władze zorganizowały specjalną uroczystość przed pierwszym wyjazdem pociągu w trasę. Jak podaje agencja Ukrinform, wzięli w niej udział m.in. wiceminister infrastruktury Ukrainy Jurij Ławreniuk, kierownictwo Ukraińskich Kolei a także przedstawiciele ambasad Białorusi, Litwy i Łotwy.

Ceny biletów na „pociąg czterech stolic” powiązano z kursem franka szwajcarskiego. W przypadku trasy z Kijowa do Rygi wynoszą one dla 2248 hrywien dla 2. klasy i 4487 hrywien dla 1. klasy. Skład pociągu to 10 wagonów 2. klasy i jeden wagon 1. klasy. Jak podano, na dzisiejszy kurs sprzedano 55 proc. biletów.

Pociąg wyjeżdża z Kijowa o 14:07 i dojeżdża do Rygi o 9:06 następnego dnia, zatrzymując się w Mińsku o 23:35 a w Wilnie o 4:25. Wyjazd z Rygi jest o 11:10 a przyjazd do Kijowa następuje o 6:42 następnego dnia (przystanek w Wilnie o 15:48 a w Mińsku o 20:17). Pociąg zatrzymuje się także w miejscowościach Słoweczno, Kalinkowicze, Żłobin, Mołodeczno, Smorgoń, Gudogaj, Kiena, Szawle i Jełgawa.

Przypomnijmy, że w czerwcu 2017 roku podczas litewsko-ukraińskich rozmów w Wilnie rozważano uruchomienie pociągu nie „czterech”, lecz „pięciu stolic” – stacją docelową miała być stolica Estonii Tallin. Przewidywano wówczas, że pociągi wyruszą w tę trasę pod koniec 2017 roku.

Kresy.pl / Ukrinform / zaxid.net

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply