Putin na spotkaniu z Orbanem: Węgry jednym z kluczowych partnerów Rosji w Europie

We wtorek na Kremlu odbyło się spotkanie prezydenta Rosji Władimira Putina z premierem Węgier Viktorem Orbanem, który przebywa z oficjalną wizytą w Rosji.

Przed rozpoczęciem rozmów dwustronnych Putin wyraził zadowolenie z rozwoju stosunków rosyjsko-węgierskich. Jego zdaniem rozwijają się one „praktycznie we wszystkich kierunkach”. Chwalił współpracę w ramach dwustronnej komisji międzyrządowej i kontakty pomiędzy regionami obu krajów. Wskazywał na projekty gospodarcze i wzajemne inwestycje, które wyniosły około 1 mld dolarów. Zdaniem prezydenta Rosji „Węgry są jednym z kluczowych partnerów Rosji w Europie”.

Podobnie oceniał stosunki z Rosją premier Węgier. Orban uznał je za „zrównoważone i przewidywalne”. W opinii Orbana Rosja i Węgry są dla siebie „ważnymi partnerami”. Wyrażał zadowolenie, że pomimo antyrosyjskich sankcji udało się odwrócić negatywny trend w wymianie handlowej. „Spotkania z panem mają wielkie znaczenie w węgierskiej polityce” – mówił Orban Putinowi.

We wtorek przedstawiciele obu państw rozpoczęli rozmowy plenarne, w których brali udział m.in. ze strony Rosji szef MSZ Siergiej Ławrow i ministrowie przemysłu i handlu oraz zdrowia, a ze strony Węgier minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto i minister bez teki odpowiedzialny za rozbudowę elektrowni atomowej w Paksu, Janos Sueli. Jak wcześniej zapowiadał Szijjarto, nie przewidziano na wtorek podpisania żadnych porozumień – zostaną one podpisane na posiedzeniu komisji międzyrządowej ds. współpracy gospodarczej 22. listopada w Budapeszcie.

Przed rozmowami zapowiadano, że Węgrom zależy na porozumieniu się z Rosją w sprawie dostaw gazu od 2020 roku – wówczas wygasa obecnie obowiązujący kontrakt. Węgrzy są zainteresowani korzystaniem z gazu, który ma być przesyłany „Tureckim Potokiem”. Zdaniem szefa MSZ Węgier bez większych inwestycji Węgry mogłyby kupować do 6 mld metrów sześciennych takiego gazu z Serbii.

Na konferencji prasowej po spotkaniu Putin nie wykluczał, że po ukończeniu budowy „Tureckiego Potoku” jedno z jego lądowych odgałęzień mogłoby przejść przez Węgry. Rosyjski prezydent powiedział także, że Rosatom wkrótce rozpocznie budowę dwóch bloków w węgierskiej elektrowni atomowej w Paksu. Ich uruchomienie jest planowane na lata 2026-2027. Agencja Reutera podaje również, że Viktor Orban powiedział dziennikarzom, iż oba kraje uzgodniły dostawy gazu w roku 2020.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Orbán w czasie spotkania z Putinem skrytykował unijne sankcje wobec Rosji

Kresy.pl / PAP / Reuters /TASS / kormany.hu

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz