Na Wschodnim Forum Ekonomicznym we Władywostoku głównym gościem był premier Indii, Narendra Modi. Uzgodnił on z Rosjanami ważne inwestycje.

O wynikach Wschodniego Forum Ekonomicznego poinformował w czwartek portal gazety „Rzeczpospolita”. Rosja i Indie podpisały we Władywostoku łącznie piętnaście dwustronnych dokumentów dotyczących handlu, energetyki jądrowej, technologii wojskowych i kosmicznych. Jednym z nich jest deklaracja o tym, że Rosatom zbuduje w Indiach dwanaście elektrowni atomowych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Traktujemy współpracę Rosatomu z indyjskimi partnerami jako sztandarowy wspólny projekt” – powiedział w czasie konferencji prasowej Władimir Putin. „Financial Times” ocenia wyniki Forum we Władywostoku jako przejaw dążeń Moskwy do „pogłębienia więzi z azjatycką potęgą”. Metodą na pogłębienie więzi ma być między innymi program dziesięcioletniej współpracy w zakresie rozwoju technologii militarnych.

Rosjanie zaproponowali też Hindusom włączenie się w tworzenie możliwości wydobycia i skraplania gazu ze złóż na rosyjskim Dalekim Wschodzie i w Arktyce. Rosyjski koncern Novatek podpisał w tej sprawie memorandum z indyjskim Petronetem. W zamian za pieniądze włożone w inwestycje Hindusi mają otrzymać surowiec, między innymi dla swoich elektrowni.

„FT” przypomniał, że na ubiegłorocznym Wschodnim Forum Ekonomicznym role głównego gościa odgrywał przewodncizący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jingping. Amerykańska redakcja uznaje, że tegoroczna edycja świadczy o tym, iż Rosja nie chce uzależniać swojej pozycji w Azji od Chin stąd postawienie na Indie, pozostających w ambiwalentnych relacjach z Pekinem.

Czytaj także: Rząd Białorusi przygotował program działań na rzecz integracji z Rosją

rp.pl/ft.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz