Na Wschodnim Forum Ekonomicznym we Władywostoku głównym gościem był premier Indii, Narendra Modi. Uzgodnił on z Rosjanami ważne inwestycje.

O wynikach Wschodniego Forum Ekonomicznego poinformował w czwartek portal gazety “Rzeczpospolita”. Rosja i Indie podpisały we Władywostoku łącznie piętnaście dwustronnych dokumentów dotyczących handlu, energetyki jądrowej, technologii wojskowych i kosmicznych. Jednym z nich jest deklaracja o tym, że Rosatom zbuduje w Indiach dwanaście elektrowni atomowych.

“Traktujemy współpracę Rosatomu z indyjskimi partnerami jako sztandarowy wspólny projekt” – powiedział w czasie konferencji prasowej Władimir Putin. “Financial Times” ocenia wyniki Forum we Władywostoku jako przejaw dążeń Moskwy do “pogłębienia więzi z azjatycką potęgą”. Metodą na pogłębienie więzi ma być między innymi program dziesięcioletniej współpracy w zakresie rozwoju technologii militarnych.

Rosjanie zaproponowali też Hindusom włączenie się w tworzenie możliwości wydobycia i skraplania gazu ze złóż na rosyjskim Dalekim Wschodzie i w Arktyce. Rosyjski koncern Novatek podpisał w tej sprawie memorandum z indyjskim Petronetem. W zamian za pieniądze włożone w inwestycje Hindusi mają otrzymać surowiec, między innymi dla swoich elektrowni.

“FT” przypomniał, że na ubiegłorocznym Wschodnim Forum Ekonomicznym role głównego gościa odgrywał przewodncizący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jingping. Amerykańska redakcja uznaje, że tegoroczna edycja świadczy o tym, iż Rosja nie chce uzależniać swojej pozycji w Azji od Chin stąd postawienie na Indie, pozostających w ambiwalentnych relacjach z Pekinem.

Czytaj także: Rząd Białorusi przygotował program działań na rzecz integracji z Rosją

rp.pl/ft.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply