Pjongjang wyjaśnił czym był “niezidentyfikowany pocisk”, którego wystrzelenie owieścili wojskowi z Korei Południowej. Rakieta eksplodowała.

Wystrzelenie rakiety wynoszącego nowego satelitę nie powiodło się, eksplodowala ona w powietrzu, w pierwszym etapie lotu” – powiedział zastępca dyrektora Narodowego Zarządu Technologii Aerokosmicznych KRLD, jak podała za miejscowymi mediami Al Jazeera. Wstępne analizy mają wskazywać na awarię nowego silnika na paliwo ciekłe, jaki zainstalowano w rakiecie. Trwają badania miejscowych naukowców mających ostatecznie zidentyfikować przyczyny niepowodzenia.

Urzędnicy w Korei Południowej i Japonii informowali, że test niezidentyfikowanej północnokoreańskiej rakiety prawdopodobnie się nie powiódł.

Wcześniej w poniedziałek Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Korei Południowej poinformowało, że Korea Północna wystrzeliła „niezidentyfikowany pocisk na południe” nad Morzem Żółtym. Kilka minut po wystrzeleniu podano, że w morzu zauważono wiele fragmentów domniemanej rakiety.

Agencje wywiadowcze Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych analizują jak przebiegał test. Pocisk wystrzelony z Korei Północnej zniknął z radarów, a wystrzelenie najwyraźniej się nie powiodło, powiedział japońskiemu nadawcy NHK urzędnik rządu w Tokio.

Wysoki urzędnik japońskiego Ministerstwa Obrony powiedział reporterom: „Pocisk nie wleciał w zapowiadany obszar i sytuacja nie jest taka, jak zamierzała Korea Północna. Nadal analizujemy, czy jest to satelita, czy nie” – podała japońska agencja informacyjna Kyodo, na którą powołała się Al Jazeera.

Japonia wydała ostrzeżenie o sytuacji nadzwyczajnej, nakazując ewakuację w południowej prefekturze Okinawa, po czym anulowała ostrzeżenie i stwierdziła, że rakieta nie przeleci nad terytorium Japonii.

Wcześniej w poniedziałek Korea Północna poinformowała, że planuje wystrzelenie satelity najdalej do 4 czerwca. Uzbrojona w broń nuklearną Korea Północna pomyślnie wystrzeliła w listopadzie swojego pierwszego satelitę szpiegowskiego, co spotkało się z krytyką USA i ich sprzymierzeńców.

W 2022 r. Pjongjang radykalnie zintensyfikował testy rakietowe. Dysponuje już i pociskami manewrującymi i interkontynentalnymi. Wdraża silniki na paliwo stałe, umożliwiające łatwiejsze i szybsze przygotowanie startu.

Korea Północna przyjęła we wrześniu nową ustawę, oficjalnie deklarując się jako państwo posiadające broń jądrową oraz zastrzegając sobie prawo do jej prewencyjnego użycia w razie zagrożenia. Kim Dzong Un zapowiedział, że jego kraj „nigdy nie zrezygnuje” z broni atomowej.

Czytaj również: Korea Północna grozi „prewencyjnym” użyciem broni jądrowej

aljazeera.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply