Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna twierdzi, że opracowała nowe silniki na paliwo stałe przeznaczone dla pocisków rakietowych średniego zasięgu.
Informację taką podała w środę państwowa agencja KRLD – KCNA – “W czasie, gdy nieustanna walka o kompleksowe wzmocnienie zdolności obronnych kraju nabiera tempa, przemysł rakietowy ponownie opracował silniki rakietowe na paliwo stałe dużej mocy do nowego pocisku balistycznego średniego zasięgu, który ma ogromne znaczenie strategiczne. Następnie 11 listopada pomyślnie przeprowadziła pierwszą próbę naziemną dyszy silnika pierwszego stopnia i 14 listopada pierwszą próbę silnika drugiego stopnia.”
KCNA twierdzi także, że Plenum Komitetu Centralnego Partii Pracy Korei oraz Centralna Komisja Wojskowa “rozpatrzyły wieloletni plan modernizacji zdolności obronnych” obejmujący “nową modernizację międzykontynentalnej rakiety balistycznej Hwaseongpo-18 i rakiety balistycznej średniego”.
Ja zapewnili północni Koreańczycy “w pierwszych badaniach naziemnych dysz silnika pierwszego i drugiego stopnia uzyskano bardzo zadowalający wynik” i testy przysłużą się dla “przyspieszenia prac nad nowym pociskiem balistycznym średniego zasięgu”. KCNA wytłumaczyła, że zbrojenia podejmowane są “w odpowiedzi na poważną i niestabilną sytuację w zakresie bezpieczeństwa w kraju”, w warunkach “wojskowego spisku wrogów”.
KRLD jeszcze w zeszłym roku informowała o testach pocisków średniego zasięgu i silników rakietowych na paliwo stałe. Silniki takie mogą przenosić cięższe głowice i wymagają krótszego czasu przygotowania do startu niż pojazdy na paliwo ciekłe, które wymagają więcej czasu na wtrysk paliwa i inne procedury.
W zeszłym roku KRLD wystrzeliła już w tym roku łącznie 43 rakiety. To rekordowa liczba. Wcześniej rekordowym był rok 2017, kiedy to północni Koreańczycy wystrzelili 25 pocisków.
Korea Północna przyjęła we wrześniu nową ustawę, oficjalnie deklarując się jako państwo posiadające broń jądrową oraz zastrzegając sobie prawo do jej prewencyjnego użycia w razie zagrożenia. Kim Dzong Un zapowiedział, że jego kraj „nigdy nie zrezygnuje” z broni atomowej.
Czytaj również: Korea Północna grozi „prewencyjnym” użyciem broni jądrowej
kcna.kp/kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!