Władze USA są przekonane, że Korea Północna przeprowadzi wkrótce próbną eksplozję jądrową.

Według Waszyngtonu Korea Północna właśnie prowadzą przygotowania do detonacji testowego ładunku jądrowego. Informację taką przekazał w poniedziałek rzecznik departamentu stanu Ned Price, którego przytoczyła południowokoreańska agencja informacyjna Yonhap.

„Nasze obawy dotyczące możliwości kolejnego północnokoreańskiego testu nuklearnego, który byłby ich siódmym [testem], są zasadne już od jakiegoś czasu” – powiedział w czasie codziennego briefingu prasowego Price, odnosząc się do Korei Północnej. Jak dodał – “Przygotowujemy się na wszystkie nieprzewidziane sytuacje w ścisłej współpracy z naszymi partnerami i sojusznikami na całym świecie”.

Rzecznik powiedział, że kroki, które mogą podjąć Stany Zjednoczone, mogą obejmować „dostosowanie” postawy obrony USA. „Jesteśmy przygotowani do wprowadzenia zarówno krótko-, jak i długoterminowych dostosowań naszej postawy wojskowej, stosownie w odpowiedzi na prowokację KRLD i w razie potrzeby, by wzmocnić obronę i odstraszanie w celu ochrony naszych sojuszników w regionie” – stwierdził Price.

Price wygłosił swoje uwagi w dniu, w którym zastępca sekretarza stanu Wendy Sherman rozpoczęła długą, trzydniową wizytę w Japonii w celu prowadzenia rozmów dwustronnych i trójstronnych ze swoimi odpowiednikami z Tokio i Seulu.

Price powiedział, że znaczna część wizyt Sherman będzie „poświęcona omówieniu wyzwania, jakie stanowi dla regionu KRLD”.

W bieżącym roku Pjongjang zintensyfikował testy swojej broni rakietowej.

en.yna.co.kr/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply