Koreańczycy z Północy wystrzelili dwie rakiety. Według Seulu były to pociski średniego zasięgu.

Rakiety zostały wystrzelona w stronę Morza Japońskiego z obszaru Tongchang-ri w regionie na północ od stolicy KLRD Pjongjangu. Według Kolegium Szefów Połączonych Sztabów sił zbrojnych Korei Południowych pociski zostały odpalone między godziną 11.13 i 12.05 czasu lokalnego, przytoczyła agencja informacyjna Yonhap. Spadły po przeleceniu około 500 km.

Tongchang-ri jest głównym miejscem, z którego siły północnokoreańskie odpalają pociski w ramach prób. W czwartek przeprowadzały właśnie tam „ważny” test silnika rakietowego „na paliwo stałe o wysokim ciągu”, aby opracować „kolejny system broni strategicznej nowego typu”, według oficjalnej koreańskiej Centralnej Agencji Informacyjnej.

Niedzielny test następuje miesiąc po wystrzeleniu przez Pjongjang międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM), który, jako oszacowano, może dosięgnąć całych kontynentalnych Stanów Zjednoczonych.

Korea Południowa zadecydowanie potępiła starty jako akt „znaczącej prowokacji”, który podważa pokój i stabilność nie tylko na Półwyspie Koreańskim, ale także w społeczności międzynarodowej, oraz jako „wyraźne” naruszenie rezolucji ONZ. Rezolucje Rady Bezpieczeństwa. Wezwano KRLD do “powstrzymania się” od tego rodzaju działań, można przeczytać w oświadczeniu Kolegium Szefów Połączonych Sztabów.

Główny negocjator nuklearny Seulu, Kim Gunn, przeprowadził rozmowy telefoniczne ze swoim amerykańskim doradcą ds. i japońskim odpowiadnikiem, odpowiednio Sung Kimem i Takehiro Funakoshim, w celu omówienia najnowszych testów i środków reagowania, podało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Korei Południowej.

Park Won-gon, profesor studiów północnokoreańskich na Uniwersytecie Ewha Womans, stwierdził, że najnowsze testy mogą być zgodne z dążeniami Pjongjangu do opracowania szerokiej gamy pocisków na paliwo stałe, w tym średniego zasięgu i międzykontynentalnych rakiet balistycznych.

KRLD dąży do zabezpieczenia pojazdów dostarczających paliwo stałe, które mogą przenosić cięższe głowice i wymagają krótszego czasu przygotowania do startu niż pojazdy na paliwo ciekłe, które wymagają więcej czasu na wtrysk paliwa i inne procedury.

„Pomijając motyw techniczny, Pjongjang może mieć również cel polityczny, aby podkreślić swoją obecność i możliwości w sposób, który sugeruje, że ​​denuklearyzacja jest celem nierealistycznym” – powiedział profesor.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

KRLD wystrzeliła już w tym roku łącznie 43 rakiety. To rekordowa liczba. Wcześniej rekordowym był rok 2017, kiedy to północni Koreańczycy wystrzelili 25 pocisków.

Korea Północna przyjęła we wrześniu nową ustawę, oficjalnie deklarując się jako państwo posiadające broń jądrową oraz zastrzegając sobie prawo do jej prewencyjnego użycia w razie zagrożenia. Kim Dzong Un zapowiedział, że jego kraj „nigdy nie zrezygnuje” z broni atomowej.

Czytaj również: Korea Północna grozi „prewencyjnym” użyciem broni jądrowej

en.yna.co.kr/kresy.pk

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply