Papież Franciszek ujawnił w nowym wywiadzie opublikowanym w niedzielę, że po wyborze w 2013 roku podpisał rezygnację, która miała być wykorzystana, gdyby kiedyś poważne i trwałe problemy zdrowotne uniemożliwiły mu wykonywanie obowiązków.
Jak przekazała agencja prasowa Reuters, papież Franciszek ujawnił w nowym wywiadzie opublikowanym w niedzielę, że po wyborze w 2013 roku podpisał rezygnację, która miała być wykorzystana, gdyby kiedyś poważne i trwałe problemy zdrowotne uniemożliwiły mu wykonywanie obowiązków.
Franciszek, który w sobotę skończył 86 lat i wydaje się być w dobrym zdrowiu z wyjątkiem dolegliwości kolana, skomentował to w wywiadzie dla hiszpańskiej gazety ABC.
Franciszek powiedział, że przekazał list ówczesnemu watykańskiemu sekretarzowi stanu, kardynałowi Tarcisio Bertone, który był pozostałością po poprzednim pontyfikacie Benedykta XVI. Bertone pozostał na tym stanowisku przez około sześć miesięcy po wyborze Franciszka.
Jak przekazała w czwartek agencja prasowa Reuters, rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekonuje, że Watykan przeprosił po tym, jak papież Franciszek określił Czeczenów i Buriatów jako „najokrutniejsze” oddziały walczące na Ukrainie.
Zacharowa powiedziała, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji otrzymało pismo sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej Pietro Parolina „w związku ze wspomnianym oświadczeniem papieża” – podała rosyjska państwowa agencja informacyjna TASS.
Według Zacharowej pismo brzmi: „Sekretariat Stanu Watykanu przeprasza stronę rosyjską. Stolica Apostolska ma głęboki szacunek dla wszystkich narodów Rosji, ich godności, wiary i kultury, a także dla innych krajów i narodów świat”.
Rzeczniczka MSZ zakończyła stwierdzeniem, że „ten incydent został rozwiązany” i że Rosja oczekuje teraz kontynuowania „konstruktywnych interakcji z Watykanem”.
Przypomnijmy, watykański sekretarz stanu, kardynał Pietro Parolin powiedział, że wierzy, że Stolica Apostolska może być odpowiednim miejscem na negocjacje w sprawie wojny rosyjsko-ukraińskiej.
„Jesteśmy gotowi. Watykan może być do tego odpowiednim miejscem. Naszym pragnieniem jest zaoferowanie przestrzeni, w której strony mogłyby się spotkać i rozpocząć dialog bez żadnych warunków wstępnych” – mówił.
“Przedstawiciele Watykanu nie przeprosili jeszcze za uwagi papieża Franciszka na temat okrucieństwa buriackich i czeczeńskich żołnierzy” – napisała na swoim kanale Telegram rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa, komentując wypowiedzi watykańskiego sekretarza stanu.
„Obawiam się, że bracia Czeczeńcy i Buriaci nie docenili tego. O ile pamiętam, nie było żadnych słów przeprosin ze strony Watykanu” – dodała Zacharowa.
Kresy.pl/Reuters/WNP
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!