Rada Bezpieczeństwa ONZ musi podjąć „poważne działania” w odpowiedzi na ostatnie wystrzelenie międzykontynentalnej rakiety balistycznej przez Koreę Północną – oświadczyli ministrowie spraw zagranicznych Grupy G7 w niedzielę.

Rada Bezpieczeństwa zajmie się sprawą Korei Północną na wniosek Stanów Zjednoczonych na poniedziałkowym posiedzeniu. „Działania Korei Północnej wymagają zjednoczonej i zdecydowanej odpowiedzi społeczności międzynarodowej” – oświadczyli ministrowie Stanów Zjednoczonych, Japonii, Kanady, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji i Włoch, cytowani przez agencję Reuters.

W oświadczeniu G7 stwierdzono, że piątkowy test był „lekkomyślnym aktem” i „kolejnym rażącym naruszeniem” rezolucji ONZ.

Dodano, że stanowił „poważne zagrożenie dla regionalnego i międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa”.

Korea Północna przeprowadziła w piątek test międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM). Rakieta spadła u wybrzeży Japonii.

KRLD wystrzeliła już w tym roku łącznie 41 rakiet. To rekordowa liczba. Wcześniej rekordowym był rok 2017, kiedy to północni Koreańczycy wystrzelili 25 pocisków.

Korea Północna przyjęła we wrześniu nową ustawę, oficjalnie deklarując się jako państwo posiadające broń jądrową oraz zastrzegając sobie prawo do jej prewencyjnego użycia w razie zagrożenia. Kim Dzong Un zapowiedział, że jego kraj „nigdy nie zrezygnuje” z broni atomowej.

Czytaj również: Korea Północna grozi „prewencyjnym” użyciem broni jądrowej

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz