W ciągu dziesięciu pierwszych miesięcy bieżącego roku Rosja osiągnęła rekordowy poziom handlu z drugą gospodarką Azji Środkowej.

Dane na temat handlu dwustronnego podał w piątek premier Rosji Michaił Miszustin w czasie spotkania ze swoim uzbeckim odpowiednikiem Abdułłą Aripowem, relacjonuje portal Fergana. „W okresie styczeń-październik odnotowano wzrost [handlu] o ponad 30 proc. Czyli mamy rekord w ciągu 10 miesięcy” – powiedział premier Federacji Rosyjskiej, przypominając, że według wyników za 2021 rok Rosja stała się głównym partnerem handlowym Uzbekistanu, wyprzedzając Chiny. Już wówczas odnotowano wzrost dwustronnych obrotów handlowych o 17 proc.

Miszustin wyraził przekonanie, że Rosja i Uzbekistan wkrótce spełnią postawiony sobie cel – podniesienia wymiany handlowej do poziomu 10 mld dol. Na koniec 2021 r. było to 7,5 mld dol.

Premier Federacji Rosyjskiej zaznaczył również, że z zadowoleniem przyjmuje  onazainteresowanie uzbeckich partnerów pogłębieniem współpracy przemysłowej.

„Omawiane są ciekawe inicjatywy w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym i farmaceutycznym. Duże inwestycje są kierowane w inżynierię mechaniczną i metalurgię” – wymienił Miszustin.
Według niego w ciągu ostatnich pięciu lat liczba przedsiębiorstw powstałych w Uzbekistanie z udziałem rosyjskiego kapitału przekroczyła 2,5 tys., a uzbeccy biznesmeni zarejestrowali w Rosji ponad 600 firm.

1 grudnia na rosyjsko-uzbeckim forum biznesowym w Samarkandzie minister rozwoju gospodarczego Federacji Rosyjskiej Maksym Reszetnikow powiedział „biznes Uzbekistanu ma doskonałą okazję do zajęcia tych nisz, które powstały teraz na rosyjskim rynku”.

„Większe są perspektywy wspólnej pracy w konkretnych branżach, dla wzmocnienia integracji makroregionalnej. Na przykład aktywnie rozwijamy wspólne projekty w logistyce. Projekt „Agroexpress” ma ogromny potencjał, jest realizowany między krajami Eurazjaryckiego Związku Gospodarczego. Niedawno prezydent Rosji zaproponował utworzenie unii gazowej między Uzbekistanem, Kazachstanem i Rosją. Pozwoli to na efektywniejsze wykorzystanie potencjału energetycznego naszych krajów dla rozwoju realnego sektora gospodarek” – zaznaczył Reszetnikow.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Obecnie w Uzbekistanie realizowanych jest około 200 wspólnych projektów z rosyjskimi firmami o wartości ponad 20 mld dol. w obszarach petrochemii, energetyki, hutnictwa, ochrony zdrowia i farmacji, przemysłu lekkiego, produkcji materiałów budowlanych oraz przetwórstwa owoców i warzyw.

Reszetnikow powiedział, że pogłębienie integracji Uzbekistanu z Euroazjatycką Unią Gospodarczą pozwoliłoby na dalsze zwiększenie łącznego eksportu z Uzbekistanu o prawie jedną trzecią.

„A PKB jako całość wzrósłby o prawie 7 proc. Aby osiągnąć taki wynik, ważne jest kontynuowanie prac nad stworzeniem jednolitej przestrzeni gospodarczej, spajaniem przepisów technicznych, obowiązkowych wymagań i norm dotyczących obrotu produktami. Po wzmocnieniu procesów integracyjnych ze Związkiem Uzbekistan sam będzie mógł uczestniczyć w kształtowaniu zasad działalności na naszych rynkach” – powiedział Reszetnikow.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W ramach forum biznesowego odbyło się kilka sesji panelowych, spotkań przedstawicieli środowisk biznesowych obu krajów.

Michaił Miszustin, wyrażając przekonanie, że forum biznesowe wzmocni więzi między przedsiębiorcami z obu krajów i będzie początkiem nowych obiecujących projektów, zaproponował coroczne organizowanie takich wydarzeń.

Uzbekistan za rządów pierwszego prezydenta Islama Karimowa był tym państwem Azji Środkowej, które najbardziej dystansowało się od Rosji. Choć główna organizacja sojusznicza w której lideruje Rosja – Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB) powstała na podstawie umowy podpisanej w w 1992 r. w Taszkencie, Uzbekistan wystąpił z niej w 1999 r. Powrócił na krótko w latach 2006-2012 by znów ją opuścić. Uzbekistan nie przystąpił też do Eurazjatyckiego Związku Gospodarczego (EAES).

Po śmierci Karimowa w 2016 r. nowy prezydent Szawkat Mirzijojew podejmuje działania na rzecz intensyfikacji relacji z Rosją i otwarcia państwa na zagraniczne inwestycje.

fergana.news/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz