W kontekście narastania napięć między Izraelem a Palestyńczykami siły powietrzne tego pierwszego przypuściły atak na palestyńską eksklawę.

Izraelskie samoloty bojowe ostrzelały cele w Strefie Gazy po, jak twierdzi Tel Awiw, upadku palestyńskiej rakiety na terytorium południowego Izraela. Według agencji prasowej Associated Press izraelskie wojsko poinformowało, że naloty we wczesnych godzinach niedzielnych wymierzone były w fabrykę broni i podziemny tunel należący do Hamasu.

Relacjonująca zdarzenie telewizja Al Jazeera przypomina, że napięcia osiągnęły punkt wrzenia na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu, gdzie od zeszłego tygodnia siły izraelskie zabiły 10 Palestyńczyków.

Szczególne oburzenie wywołało zastrzelenie w piątek przez izraelskich funkcjonariuszy 23-letniego Palestyńczyka Ammara Mufleha, co zostało zarejestrowane na nagraniu wideo. Jak wynika z nagrania Mufleh wdał się w szarpaninę z funkcjonariuszami, ale został zastrzelony już po tym, gdy się poddał i położył na ziemi. Wstrząsające zdarzenie wywołało powszechny gniew wśród Palestyńczyków. Na portalach społecznościowych pojawiły się wśród nich liczne apele o walkę z izraelskim okupantem, jak relacjonuje Al Jazeera.

 

Palestyńskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych potępiło zastrzelenie Mufleha jako równoznaczne z egzekucją, a palestyńscy aktywiści i użytkownicy mediów społecznościowych używają hasztagu „Egzekucja w Huwarze” w języku arabskim.

Wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że jest „bardzo zaniepokojony rosnącym poziomem przemocy na okupowanym Zachodnim Brzegu”.

„Tylko w ostatnich dniach 10 Palestyńczyków zostało zabitych przez ISF [izraelskie siły bezpieczeństwa]. Wczorajsze tragiczne zabicie Palestyńczyka, Ammara Mufleha, przez członka ISF było najnowszym tego przykładem” – napisał Borrell.

Jak dodał – “Takie niedopuszczalne fakty muszą zostać zbadane i musi być pełna odpowiedzialność. Zgodnie z prawem międzynarodowym śmiercionośna siła jest uzasadniona tylko w sytuacjach, w których istnieje poważne i bezpośrednie zagrożenie życia”.

W tym roku w Strefy Gazy oraz okupowanych terytoriach Zachodniego Brzegu i Wschodniej Jerozolimy zaginęło co najmniej 207 Palestyńczyków.

aljazeera.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply